Akbank Konut Kredisi Başvuru Ve Faiz Oranları

Akbank Konut Kredisi Başvuru Ve Faiz Oranları

Hayalinizdeki evi almak ve ya kiracılıktan kurtulmak için nakit sıkıntısı yüzünden ev alamıyorsanız bankaların konut kredisi kampanyalarından yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz. Akbank konut kredisi en çok tercih edilen kredi çeşididir. Bankanın hızlı sonuca varması ve uzun vadelerle konut sahibi yapması en büyük özellikleridir. Eğer sizde ev sahibi olmak istiyor ve Akbank konut kredisi kullanmak istiyorsanız nasıl başvuru yapacağınızı ve başvuru yaparken nelere dikkat edeceğinizi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Özellikleri

Akbank konut kredisi, müşterilerin alacakları gayrimenkullerin ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredilendirilen bir kredi kampanyasıdır. Alacağınız evin tamamına kredi kullanamazsınız. Konut kredisi başvurusu yaptığınızda alacağınız evin eksper değeri ve kredi uygunluğu çok önemlidir. Örneğin 200.000 TL eksper değerindeki bir eve 160.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Geri kalan %20’lik yani 40.000 TL’lik kısım bankaya teminat olarak verilecektir. Krediniz onay aldıktan sonra yapılacak bu işlemlerde ekspertiz ücretini kredi alacak müşteri ödemektedir.

Konut kredilerinde faiz oranlarının artmasıyla tüm bankalar faizlerde güncelleme yapmıştır. Akbank konut kredisi faiz oranları son olarak bankadan aldığımız verilere göre 120 ay için %2.89 24 Ay için %3.04 olarak belirlenmiştir. Uzun vadeli kredilerde faiz oranı düşüş gösterebilir. Yalnız son faiz oranını bankalarda başvuru esnasında alabilirsiniz. Başvuru esnasında banka çalışma durumunuz, geliriniz ve kredi notunuz hesaplandıktan sonra size özel faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Başvuru

Konut kredisi kullanmak istiyorsanız öncelikle alacağınız evi belirlemeniz gerekmektedir. Alacağınız ev öncelikle krediye uygun olması gerekir. Bunun araştırmasını alacağınız eve karar verdikten sonra bağlı olduğu tapu müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Eğer alacağınız ev krediye uygunsa en yakın Akbank şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden ve ya SMS üzerinden yapılan konut kredileri başvurularını önermiyoruz. Çünkü konut kredisi detaylı inceleme istenilen bir kredi olduğu için internet ve SMS üzerinden yapılan başvurular olumsuz sonuçlanabilmektedir. En iyi başvuru yöntemi şubeden konut kredisi departmanından bire bir başvuru yapmaktır. Burada yapacağınız başvuruda eksik evrakları tamamlayabilir, kredinizi güçlendirmek için kefil bulabilirsiniz.

Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra banka sizden ekspertiz ücreti isteyecektir. Bu ekspertiz ücreti krediyi çekecek kişi tarafından karşılanacaktır. Evinizin değeri sizin istediğiniz değerde çıkmayabilir. Bu yüzden araştırmalarınızı iyi yapmalısınız. Ev yüzünden krediniz olumsuz olursa ekspertiz ücretini geri alamazsınız. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce evin tüm detaylarını öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Akbank konut kredisi başvurusunda bulunduktan sonra 120 ay vadeye kadar kredinizi kullanabilirsiniz. Gelen ekspertiz raporu olumlu olursa ertesi gün tapu işlemlerini yaparak kredinizi başlatabilirsiniz. Yaptığınız vade kadar bankanın evinizin üzerinde haczi olacaktır. Borcu bitesiye kadar ev Akbank’ın rehini ile devam edecektir. Borcu bittikten sonra ev tamamen sizin üzerine geçecektir. Bu süre içersin de evinizi satmak isterseniz bankanın kredi borcunu kapatmak zorundasınız.

Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Faizlerin yüksek olmasıyla konut satışlarında bir düşüş söz konusu olmuştur. Aylık ödeme tutarlarının yüksek olmasından şikayetçi olan müşteriler vadeleri en uzun vade olan 120 ay olarak kredilerini kullanmaktadırlar. Aşağıdaki ödeme tablosundan Akbank Konut Kredisi aylık ödemeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Aylık Taksit
50.000 TL 60 AY %2.89 1.765 TL
75.000 TL 72 AY %2.89 2.487 TL
100.000 TL 120 AY %2.89 2.988 TL
150.000 TL 120 AY %2.89 4.482 TL
175.000 TL 120 AY %2.89 5.229 TL
200.000 TL 120 AY %2.89 5.976 TL
250.000 TL 120 AY %2.89 7.470 TL

 

Yukarıda verilen faiz oranları ve aylık taksitler 17.10.2018 tarihinde Akbank resmi internet sitesinden alınmıştır. Siz bu yazıyı okuduğunuzda faizler değişiklik gösterebilir. Bunun için resmi olarak güncel faiz oranlarını almak için bankanın resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Faiz oranları günlük, haftalık ve ya aylık olarak değişebilir.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir