SORGULAMALAR

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç almadan önce, sonrasında problem yaşamamak adına hasar kaydı sorgulama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Hasar kaydı sorgulama için pek çok alternatif yöntem bulunuyor. Araç almak isteyen kişiler, söz konusu aracın plakasından sorgulama yaparak hangi kazaya ne zaman karıştıklarını görebiliyorlar ve hasarın tutarını öğrenebiliyorlar. Bu sistemler limon araç olarak da bilinen pert kayıtlı araçların öğrenilmesi için oldukça faydalı.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, araç alacak olan kişiler için oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu sistem üzerinden, sigortaya yansıtılmış her hasar görüntülenebiliyor. Hatta en küçük parça değişimleri cam değişimleri de bu sistem üzerinden görüntülenebiliyor. Yani trafik kazası dışında doğal afet, terör girişimi gibi sebeplerle aracın görmüş olduğu hasarlar da kayıt altında gösteriliyor.

SMS İle ya da İnternet Üzerinden Sorgulama

Araç hasar kaydı hem internet üzerinden, hem de SMS ile sorgulanabiliyor. SMS ile hasar kaydı sorgulamak için plaka yazılıp 5664’e kısa mesaj gönderilir. Gelen SMS araç hasar kaydını gösterir. Eğer hasar kayıtlarına ilişkin değişen parçalar konusunda da bilgi almak isterseniz PARCA yazıp 5664’e mesaj gönderebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi araç hasar kayıtlarının sorgulanmasında en güvenilir mecradır. Çünkü SMS ile yapılan sorgulama işlemleri 2013 yılından sonraki kayıtları gösterir. Ancak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri sayesinde, aracın trafiğe çıkış tarihi itibari ile tüm kaza ve değişen parçalarını görmek mümkündür. Bu siteden sorgulama yapmak için https://sbm.org.tr/ linkini kullanabilirsiniz.

E Devletten Hasar Kaydı Sorgulama

Eğer satın alacağınız aracın hasar kaydının ya da değişen parçasının olup olmadığını merak ediyorsanız e devlet de araç hasar kaydı sorgulama yapmanıza yardımcı olmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinin entegre edildiği e devlet platformu, araç plakasından sorgulama yapılmasını sağlıyor.

Araç hasar kaydı sorgulama için kısa bir araştırma yaptığınızda karşınıza pek çok site çıkarabilir. Ancak en doğru ve güvenilir araç hasar kaydı sorgulama işlemleri için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ya da e devlet platformunu kullanmanız gerekmektedir. E devlete https://www.turkiye.gov.tr/ linki üzerinden girebilir ve Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinden araç hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu