GENEL

Banka Sınavları Güncel Tarihler 2019 – Tüm Ayrıntılar

Bankacı olmak, başta kadınlar olmak üzere herkesin hayalidir. Bankalar da sürekli ortaya çıkan eleman açıklarını, her yıl düzenledikleri ilanlar ile tamamlamaya çalışıyor. Bu yıl da pek çok banka gişe görevlisinden güvenliğe, yöneticiden asistana kadar personel almayı hedefliyor. Hatta buna dair ilanlar yayımlanmaya başladı bile.

Bankalar genellikle personellerini üniversite mezunu gençlerden seçiyor. İlgili bölümün lisans ya da ön lisans bölümlerinden mezun olmak bankalarda çalışmak için önemli bir kriter. Bunun yanı sıra bankalar ilgili bölümlere yerleştireceği elemanlar için çeşitli sınavlar ve mülakatlar düzenliyor. Bu aşamalardan başarıyla geçen gençler için maaş teklifinde bulunuluyor. Maaşa ek olarak, özel sağlık sigortası ve prim gibi kazançlar da gençlerin bankacı olmak istemesinde önemli bir etken.

içindekiler

Akbank Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Akbank 2019 yılında personel alımı yapmaya hazırlanan en önemli bankalardan bir tanesi. Genel olarak gişe yetkilisi ve çağrı merkezi personeli alacak olan Akbank, yeni mezun üniversite öğrencileri ile yakından ilgileniyor. Özellikle tecrübe anlamında yetersiz olduğunu düşünen geçler bu ilanlara başvuru yaparak bu bankada işe girme imkânı bulabiliyor. Üstelik Akbank’ın engelli kadrosuna alacağı personel sayısı da bu yıl hayli fazla. Kocaeli, genel müdürlük ve İstanbul’daki pek çok şubeye engelli kadrosu açılmış durumda. İşte Akbank personel alımına ilişkin adayları bekleyen diğer önemli bilgiler.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Engelli Genel Müdürlük Alımı 31.12.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Gişe Yetkilisi Alımı 31.12.2019 İstanbul/Anadolu Belirli Periyotlarda
Çağrı Merkezi Alımları 31.12.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda

 

Akbank Personel Alım Şartı

Akbank engelli alımları için adayının minimum yüzde 40 engelinin bulunmasını ve buna dair raporunun olmasını istiyor. Ayrıca minimum lise mezunu olmak ve takım çalışmasına yatkın olmak da diğer bir kriter. Gişe yetkilileri için ise en önemli kriter lisans mezunu olunması ve mezuniyetin örgün eğitim veren üniversitelerden alınmış olması. Ayrıca yine Akbank tarafından son 6 ay içerisinde yapılmış herhangi bir sınava girip başarısız olmamak da ilgili şartlardan biri.

Garanti Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Garanti Bankası da bu yıl eleman alacak olan diğer bir banka. Çeşitli yan hakları bu bankaya olan talebin her geçen gün artmasını sağlıyor. Özellikle saha satış temsilcileri almaya hazırlanan banka, müfettiş yardımcılığı gibi çok talep gören birimlere de alım sağlayacak. Üniversite öğrencileri, yeni mezunlar ve tecrübeliler için farklı iş olanaklarına sahip olan bankanın maaş konusunda oldukça bonkör olduğu da biliniyor. Ayrıca özel sağlık sigortası ve prim gibi yan avantajlar da gençlerin ilgisini çokça çekiyor. İşte Garanti Bankası eleman alımına dair merak edilen diğer ayrıntılar.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Müşteri danışmanı 07.06.2019 Yozgat Belirli Periyotlarda
Müfettiş Yardımcısı 06.05.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Müşteri Danışmanı 06.05.2019 Balıkesir Belirli Periyotlarda

 

Garanti Bankası Personel Alım Şartı

Garanti Bankası’nın en önemli şartı, adaylarının ileri derecede İngilizce biliyor olması. Ayrıca MS Office programlarının iyi biliniyor olması da diğer bir tercih nedeni. Yönetici kadroları için erkek adayların askerlik görevini tamamlamış olması bekleniyor. Müşteri ilişkileri yöneticileri için de aranan en önemli şart minimum 3 yıl deneyim. Ancak tüm pozisyonlardaki ortak kriter, ekip çalışmasına uygunluk ve ikna kabiliyetinde yükseklik.

İş Bankası Sınavları ve Personel Alımı 2019

İş Bankası her yıl düzenli olarak eleman yapan bankalardan bir tanesi. Üstelik oldukça başarılı bir noktada bulunan bu banka, özellikle yeni mezun gençlerin hayallerini süslüyor. Tabi bir de deneyimli personel kadrosu var ki bu kadro yönetici ve müfettişlerden oluşuyor. İş Bankası tecrübesiz alım yaptığı kadar, her yıl farklı bankalardan da transfer gerçekleştirmekte. Bu yıl da İş Bankası 2 farklı noktaya alım gerçekleştirecek. Bunlardan biri Müfettiş Yardımcılığı alımı, diğeri ise İstanbul içi memur alımı. İşte alımlara dair merak edilen ayrıntılar.

Sınav Tarihi

(Müfettiş Yardımcılığı)

Sınav Yeri Sınav Saati
11 Mayıs İstanbul ve Ankara 09:00 ve Takip Eden Saatler
Sınav Tarihi

(İstanbul Memur Alımı)

 

Sınav Yeri

 

Sınav Saati

01.04.2019 ve İzleyen Günler Tuzla Operasyon Merkezi 09:00 ve Takip Eden Saatler

 

İş Bankası Personel Alım Şartı

İş Bankası Müfettiş yardımcılığı kriterleri;

 • İlgili bölümlerden mezun (yurtdışı mezunları için denklik belgesi)
 • İngilizce, Almanca ya da Fransızcaya iyi derecede hakim olmak,
 • 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • Askerliğin yapılmış ya da 2019 Aralık ayına kadar tecil ettirilmiş olması,

İş bankası Memur alım kriterleri;

 • İstanbul’da ikamet etmek,
 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinde 4 yıl lisans eğitimi almış olmak,
 • Askerliğin yapılmış olması ya da 2020 tarihine kadar ertelenmiş olması,
 • 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • Affa da uğransa, herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak,

Yapı Kredi Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Yapı Kredi Bankası da kanuni takip yetkilisi, avukat, bireysel kredi risk stratejileri uzmanı ve müşteri iletişim merkezi yetkilisi pozisyonlarına eleman almaya hazırlanıyor. Aynı zamanda bu banka üniversite ve lise öğrencileri için de yaz dönemi staj programları düzenliyor. Şuanda bankanın devam eden alımları bulunuyor. Üstelik üniversite son sınıf öğrencileri müfettiş yardımcılığı sınavlarına da girebiliyor ve kariyerine direkt yönetici olarak başlayabiliyor. İşte Yapı Kredi Bankası’nın sınavlarına dair merak edilen diğer ayrıntılar.

Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Ekim Ayına Kadar Devam Ediyor Başvuruların Tamamlanmasının Ardından Açıklanacak Başvuruların Tamamlanmasının Ardından Açıklanacak

 

Yapı Kredi Bankası Personel Alım Şartı

Yapı Kredi Bankası, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi bölgelerde yüksek sayıda gişe personelleri ve müşteri ilişkisi yöneticileri alacak. Bankanın bu pozisyonlar için aradığı en önemli kriter, elbette yabancı dil biliniyor olması. Adaylar İngilizce, Fransızca ya da Almanca gibi dillerin en az birine anadil düzeyinde hakim olmalıdır. Bunun yanı sıra erkek adayların askerlik görevini yapmış ya da tecil ettirmiş olması da aranan diğer bir kriter. Pozisyonun söz konusu olduğu il sınırları içinde ikamet ediliyor olmalıdır.

QNB Finansbank Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

QNB Finansbank şüphesiz en çok aktif satış temsilcisi alan bankalardan bir tanesi. Bu pozisyonlar özellikle ön lisans ve lisans öğrencilerinin dikkatini fazlasıyla çekiyor. Önemli olan satışa yatkınlık. Bu banka ilk alım periyodunu bu yıl ocak ayında tamamladı. Ancak saha satış temsilcisi anlamında hala alımlara devam ediyor. Bunun dışında İstanbul’a harici garantiler yetkilisi alımları da devam ediyor. Alımlar iş bulma siteleri üzerinde yayımlanan ilanlar ile halka duyuruluyor. tabi bu pozisyon için deneyim şart.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Harici garantiler yetkilisi 07.06.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Data Scientist 23.05.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda

 

QNB Finansbank Personel Alım Şartı

Harici garantiler yetkilisi için aranan şart tabi ki bu alanda deneyim sahibi olmak. Ayrıca diğer tüm personel alımlarının ortak kriteri üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak. Banka iyi derecede İngilizce bilen adaylarına öncelik sağlıyor. Operasyonel alımlar için ise minimum 2 yıl deneyim sahibi olmak da tercih edilme nedenlerinden biri. Erkek adayların askerlikleri minimum 2 yıl tecilli olmalıdır. Ayrıca adayların 30 yaşını da aşmamış olması gerekiyor.

Ziraat Bankası Sınavları ve Personel Alımı 2019

Ziraat Bankası bu yıl 3 farklı alana alım sağlayacak. Bunlar;

 • Ziraat Bankası Uzman Yardımcısı,
 • Ziraat Finans Grubu Uzman Yardımcısı,
 • Ziraat Teknoloji Uzman Yardımcısı,

Kendi resmi web sitesi üzerinden yayımladığı bu ilanlara dair başvurular toplanmaya başlandı bile. Uzman yardımcısı ve teknoloji uzman yardımcısı İstanbul içine yapılan alımlardan oluşuyor. Yaklaşık olarak bu iki pozisyon için 150’ye yakın personel alınacak. Finans Grubu uzman yardımcıları ise Türkiye geneline alınacak. Bu pozisyona 80 kişinin alınması bekleniyor.

Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Henüz Açıklanması Alım Yapılacak Noktaya Göre Değişecek Belirli Saat Aralıklarında Gün Boyu

 

Ziraat Bankası Personel Alım Şartı

Bu bankada çalışmak isteyen adayları ilk olarak yazılı sınav bekliyor. Bu yazılı sınavdan başarılı olan adaylar, pozisyona göre bir ya da iki farklı mülakata alınıyor. Tüm bu aşamalardan geçmiş olmak işe alım için gerekli olan ilk şartı oluşturuyor. Ayrıca Ziraat Bankası tüm bu sınavlara giriş için ilgili şubelere ödeneğin yatırılmasını da bekliyor. Adayın lisans mezunu olması, 30 yaşını aşmamış olması ve yurtdışı üniversitelerinden mezun ise denkliğini almış olması da son derece önemli.

Vakıfbank Sınavları ve Personel Alımı 2019

Vakıfbank Müfettiş Yardımcısı pozisyonuna oldukça fazla alım yapacak. Müfettiş yardımcılığı deneyim gerektirmediği için ve üniversitelerden mezun olunur olunmaz başvurulduğu için gençlerin çok rağbet gösterdiği pozisyonlardan. Özellikle de bankacılık, iktisat, işletme, maliye, muhasebe bölümü öğrencileri kariyerlerine direkt olarak müfettiş yardımcısı adımından başlayabiliyor ki sonraki dönemlerde, yönetici kadrolarında yer almak için bu son derece avantaj.

 

Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
28.04.2019 Ankara ve İstanbul Belirli Saat Aralıklarında Gün Boyu

 

Vakıfbank Personel Alım Şartı

Vakıfbank müfettiş yardımcılığı sınavına girecek olan adaylarda şu şartlar aranacak;

 • Aday 30 yaşını aşmamış olmalı,
 • Aday iyi derecede yabancı dil biliyor olmalı,
 • Adayın mezun olduğu lisans bölümü ilgili pozisyona uygun olmalı,
 • Eğer yurtdışı üniversitelerinden mezun olunduysa denklik belgesinin alınmış olması,
 • Askerlik tecili ya da yapılmış olması,
 • Ekip çalışmasına yatkınlık,
 • Prezantabl olmak ve diksiyonun düzgün olması,

Halkbank Sınavları ve Personel Alımı 2019

Halkbank bu yıl 81 ilde alım yaptı. Üstelik KKTC şubeleri için de alım yapan Halkbank’ın sonraki dönemlerde herhangi bir alım yapıp yapmayacağı henüz açıklanmadı. Yazılı sınavın 24 Mart tarihinde yapılması ile birlikte, banka personel açığını büyük ölçüde kapatmış oldu. Ama genel olarak her banka gibi Halkbank’ın da yıl içerisinde gişe personeli, çağrı merkezi çalışanı gibi ihtiyaçlarının bulunacağı göz önüne alınınca, ilanın devamı da bekleniyor. Özellikle gazete ve sosyal medya üzerinden bankanın yapacağı sınavlara ilişkin açıklamalar sağlanıyor.

Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
24.03.2019 Türkiye Geneli KKTC Belirli Saat Aralıklarında Gün Boyu

 

Halkbank Personel Alım Şartı

Halkbank, bankacılık alanında çalışması yasak olmayan, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olan herkese kapılarını açıyor. Ancak tabi erkek adaylar için askerlik şartı bulunuyor. Bedelliden yararlanacak olan ya da muaf olanlar da bu bankanın ilanlarına başvuru sağlayabiliyor. KKTC alımları için KKTC, Türkiye alımları için de TC vatandaşı olmak diğer önemli bir şart. Başvuru niteliğine bağlı adaylara yabancı dil ve yetenek sınavları uygulanmakta. Bu sınavlardan başarılı olmak da yine şart.

Denizbank Sınavları ve Personel Alımı 2019

Denizbank telefonda satış temsilcisi, iletişim merkezi asistanı, bireysel krediler tahsilat asistanı, kobi bankacılığı portföy yöneticisi ve mobil satış temsilcisi pozisyonlarına alım sağlayacak. Telefonda satış ve mobil satış temsilcileri için deneyim de aranmıyor. Dolayısıyla yeni mezun olanların ilk tercihi bu pozisyonlar oluyor. Deneyimsiz adaylar sınav ve mülakatlara alınırken, deneyimli adayları yalnızca genel müdürlük ve çalışacağı bölge ya da şube müdürlüklerinde mülakatlar bekliyor.

Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Başvurular Devam Ediyor Genel müdürlük/Bölge Yönetimi/Şubeler Belirli Saat Aralıklarında Gün Boyu

 

Denizbank Personel Alım Şartı

Denizbank stajyer alımlarına da hızla devam ediyor. Denizbank genellikle yeni mezun, dinamik ve öğrenmeye yatkın gençlerden yana tercihini yapmakta. Tabi çalışılacak pozisyona göre deneyim sahibi olmak ve yabancı dil biliyor olmak da son derece önemli. Askerlik bu banka için de yapılmış olması ya da tecil ettirilmiş olması gereken bir kriter. Adayın 30 yaşından gün almamış olması da başka bir şart. Ayrıca üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak da yine bu bankada çalışmak için önemli şartlardan biri.

TEB Sınavları ve Personel Alımı 2019

Türk Ekonomi Bankası, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, gişe asistanı ve kredili ürünler tahsilat yetkilisi pozisyonlarında çokça alım yapacak. Üstelik Tekirdağ, Sakarya ve Adana gibi illere aktif satış temsilcileri de alınacak. Yapılan başvurular tek tek değerlendirildikten sonra, adaylar genel müdürlük kanallarında sınavlara dahil ediliyor. Yazılı sınavdan geçen adayları ise sözlü mülakat ve sonrasında maaş teklifi bekliyor.

Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Başvurular Devam Ediyor Genel Müdürlük ve Operasyon Birimleri Belirli Saat Aralıklarında Gün Boyu

 

TEB Personel Alım Şartı

Fransız ortaklı olan bu banka yabancı dile büyük önem veriyor. Özellikle de şube çalışanlarının başta İngilizce olmak üzere, Fransızca biliyor olmaları da artı avantaj. Aktif satış temsilcileri ve çağrı merkezi çalışanları için prezantabl olmak ve diksiyonu düzgün olmak tercih nedeni. Ayrıca üniversitelerin ilgili 2 ya da 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak da şart.

Kuveyt Türk Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Kuveyt Türk Bankası da son yılların en çok istihdam sağlayan yapılanmalarından bir tanesi. Güvenlik görevlilerinden şube müdürlerine, çağrı merkezi çalışanlarından aktif satış temsilcilerine kadar onlarca farklı alanda alım yapan Kuveyt Türk’ün bu yıl da çok sayıda personel alması bekleniyor. Henüz banka açık pozisyonları hakkında bir bilgi paylaşımında bulunmuş değil. Ancak iş bulma sitelerinde bankanın birkaç haftadır bireysel portföy yetkilileri, bütçe raporlama uzmanları ve mekanik satın alma uzmanları aradığı görülüyor. Sürece ilişkin ise herhangi bir bilgi yer almıyor.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Bireysel Portföy Yetkilileri Henüz Açıklanmadı İstanbul Belirli Periyotlarda
Bütçe Raporlama Uzmanları Henüz Açıklanmadı İstanbul Belirli Periyotlarda
Mekanik Satın Alma Uzmanları Henüz Açıklanmadı İstanbul Belirli Periyotlarda

 

Kuveyt Türk Personel Alım Şartı

Alınacak pozisyona bağlı, kişinin ilgili il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması gerekmekte. Ayrıca bilgisayar Office programlarına hâkim olmak, yabancı dil biliyor olmak, minimum 3 yıl deneyim sahibi olmak ve askerliğin yapılmış ya da tecilli olması bankanın aradığı şartlardan en önemlileri. Müşteri memnuniyetine son derece önem veren bu banka, müşteri odaklı çalışacak deneyimli ve deneyimsiz personel alımı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Şekerbank Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Şekerbank bu yıl çok sayıda müşteri temsilcisi alımı yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca Türkiye geneli şubelerine de alım yapacağını duyurmuş durumda. Şekerbank da alımlarını öğrencilere özel, deneyimlilere özel ve yeni mezunlara özel olmak üzere 3 farklı kanattan yürütüyor. Bu yıl alım yapılacak olan pozisyonlar arasında ticari bankacılık müşteri temsilciliği, kobi bankacılık müşteri temsilciliği, bireysel bankacılık müşteri temsilciliği bulunuyor. Banka genellikle bu alanlara yapılacak alımları mülakat yolu ile sağlıyor.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Ticari bankacılık müşteri temsilcisi 19.04.2019 İstanbul/Beşiktaş Belirli Periyotlarda
KOBİ bankacılık müşteri temsilcisi 18.04.2019 İstanbul/Anadolu Belirli Periyotlarda
Bireysel bankacılık müşteri temsilcisi 25.03.2019 Keşan Belirli Periyotlarda

 

Şekerbank Personel Alım Şartı

Bu alanlara yapılacak olan personel alımı için minimum 3 yıl tecrübe talep edilmekte. Ayrıca satış kabiliyetinin yüksek olması da aranan diğer niteliklerden. Bu banka erkek adaylar için askerliğin tamamlanmış olmasına büyük önem veriyor. Müşteri temsilcisi pozisyonları için esnek çalışma saatlerini kabul ederek başvuru yapmak gerekiyor.

ING Bank Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Bu bankada haberleşme, finans, teknoloji, maliye ve dış ilişkiler alanlarına çok sayıda personel alımı yapacak. Açık pozisyonlara başvuru yapacak olan adayların başvuru formuna giriş yapması gerekiyor. Tabi bunun için bir şifre oluşturmak şart. Bu sayfadan başvuru şartları ve sınav tarihleri öğrenilebiliyor. ING Bank bazı alımlarını gerçekleştirdi bile. İşte alım yapılan ve sonrasında da yapılması beklenen o pozisyonlar.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Software Developer 18.02.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Özel bankacılık müşteri ilişkileri yöneticisi 15.02.2019 Adana Belirli Periyotlarda
Maaş ve işlem bankacılığı yet. 26.01.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Metin yazarı pazarlama yetkilisi 26.01.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda

ING Bank Personel Alım Şartı

ING Bank personel alım şartlarına bakıldığında şu kriterler karşımıza çıkıyor;

 • Üniversitenin bankacılık, ekonometri, iktisat, işletme ve benzeri bölümlerinden mezun olmak,
 • Ekip çalışmasına yatkın, ikna kabiliyeti ve diksiyonu yüksek olmak,
 • Banka tarafından yapılan yazılı ve sözlü sınavlardan başarılı olmak,
 • Yabancı dil yeteneğinin bulunması,

HSBC Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

HSBC bank bu yıl çok sayıda gişe yetkilisi, müşteri temsilcisi, stajyer ve güvenlik görevlileri alacak. Bu alımların çoğunluğu İstanbul Avrupa ve Anadolu birimlerine yapılacak. Şuanda adayların başvuruları hala toplanmaya devam ediyor. Başvuru yapmak isteyen adaylar HCBS Bank İK birimine ya da iş bulma sitelerine CV bırakmalı. Banka tarafından uygun görülen adaylar, belirlenen süreç içerisinde aranıyor ve sınava dahil ediliyor. Tecrübe gerektiren bazı pozisyonlar için yazılı sınav yapılmıyor.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Gişe Yetkilisi 16.06.2019 Bodrum Belirli Periyotlarda
Stajyer 20.04.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Güvenlik Görevlisi 31.05.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda

 

HSBC Bank Personel Alım Şartı

HSBC Bank iletişim becerisi yüksek, ikna kabiliyeti yeterli ve güler yüzlü onlarca insanı bünyesine katmayı bekliyor. Ayrıca bu adayların gelişmeye açık olması da son derece önemli. Eğer personel gişede değerlendirilecek ise deneyimi olması onun için avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra HCBS Bank da yabancı dil konusunda hassasiyeti olan diğer bankalardan biri.

Aktif Bank Banka Sınavları ve Personel Alımı 2019

Aktif Bank hızla büyümeye ve şube ağını artırmaya devam ediyor. Hal böyle olunca bankanın eleman ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Yayımda olan iş ilanları arasında ise süreç yönetimi müdür yardımcısı, iş geliştirme uzmanı, ürün geliştirme ve Pazar araştırma müdürü, özel bankacılık portföy temsilcisi bulunuyor. Alımların tamamı şuanda yalnızca İstanbul bölgesine yapılacak. İşte pozisyonlara dair diğer ayrıntılar.

Alımın Yapıldığı Pozisyon Sınav Tarihi Sınav Yeri Sınav Saati
Süreç yönetimi müdür yardımcısı 15.06.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Ürün geliştirme ve Pazar araştırma müdürü 10.06.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda
Özel bankacılık portföy temsilcisi 19.05.19 İstanbul Belirli Periyotlarda
İş geliştirme Uzmanı 16.06.2019 İstanbul Belirli Periyotlarda

 

Banka pozisyonlarının görevleri nelerdir?

Bankalar onlarca farklı pozisyona, binlerce personel alarak her geçen gün biraz daha büyümeye devam ediyor. Her ne kadar banka dendiğinde akla yalnızca fiziki şubeler geliyor olsa da, asıl personel yoğunluğunun genel müdürlük ve operasyon merkezlerinde söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bankalar çok güçlü bir bilgi işlem ve teknik alt yapıya da sahiptir. Dijital kanallar bu görev tanımı içinde yer alan personeller tarafından gerçekleştirilir. İşte bankalarda bulunan bazı pozisyonlar ve görevleri.

Müfettiş Yardımcısı

Banka faaliyetlerinin yasal çerçevelerde gerçekleşmesini sağlamak ve bunu denetlemek müfettişin görevidir. Güvenli olmayan uygulamaları ve riskli gördükleri konuları mevzuata ilişkin dile getirmek sureti ile banka çalışanlarının da iş güvencesini sağlarlar. Yılın belli periyotlarında her şube ve operasyonel birim müfettiş denetiminden geçer. Ayrıca müfettişler banka alanındaki tüm gelişmeleri takip etmekle yükümlüdürler. Müfettiş yardımcılığı artık pek çok bankanın dinamik ve genç kişilerden seçtiği bir iş tanımı. Özellikle de bu pozisyon ile yeni mezun üniversite öğrencileri yakından ilgilenmektedir.

Uzman yardımcısı

Uzman yardımcısı genellikle şubelerde ve operasyon merkezlerinde görev alan, yeni müşteri hedeflerine ulaşılması için hedefler koyan, kredi dosyalarını hazırlayan ve kredi akışını sağlayan, çapraz satış yapan personellerdir. Uzmanlarına bağlı olmak kaydıyla bireysel, kurumsal ya da ticari ilişkilerde bulunurlar. Uzman yardımcıları genellikle bu işleri yürütürken, uzman olarak görev yapan kişiler daha çok onay akışını sağlamakla yükümlüdür. Bu görevde bulunan kişiler, üst düzey yönetici kadrolarında yer almaktadır.

Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı

Banka sistemi güçlü bir teknolojik ağ ile yönetilir. Üstelik bu sistemler her geçen gün yenilenir ve daha çok işlemi yapar hale gelir. Bu işlemler yapılırken aynı zamanda sistemdeki donanımın ve bilginin de korunması gerekir. Bilgi işlem ve yazılım uzmanları da ağ, web kaynak, veri tabanı, yazılım ve donanım gibi akışları sağlar. Ayrıca sistemde söz konusu olacak bir değişiklik için gerekli düzenleme ve önlemleri alır, geri dönüşleri raporlar ve sistemin düzgün, hızlı işlemesi için aksiyon alır. Olası bir aksaklık durumunda derhal müdahale ederek, bankacılık işlemlerine ara verilmeden devam edilmesini sağlar.

Saha satış ve müşteri temsilcisi

Bankaların tüm ürünlerini tanıtmak ve satışını yapmakla görevli olan kişilere saha satış temsilcisi ya da müşteri temsilcisi adı verilir. Bu kişiler, genellikle satış yapacağı sahada, dışarıda, kampüslerde ve işyerlerinde satışlarını gerçekleştirir. Genellikle saha satış temsilcileri ve müşteri temsilcileri, maaşlarına ek olarak, yaptıkları her satıştan da prim alırlar. Bu kişilerin en çok satışını yaptıkları ürünler arasında kredi kartı, pos, kredili mevduat hesabı, banka hesabı, banka kartı bulunmaktadır. Çalışma saatleri esneklik gösterebilmektedir. Hemen her bankanın aktif satış temsilcisi bulunur.

Gişe Yetkilileri

Gişe yetkilisi nakit akışını sağlayana, fatura ödemesi, sigorta işlemi ve daha pek çok bankacılık işlemini gerçekleştiren şube görevlileridir. Şubelere gelen müşterilerin büyük bölümü gişeden işlerini hallederler. Ancak son zamanlarda internet bankacılığının yaygın şekilde kullanılması, bu kişilerin iş yükünü büyük ölçüde hafifletmiştir. Çünkü bankalardaki gişe görevlileri, belki de en yoğun iş akışına sahip kişilerdir. Ayrıca bu kişiler sattıkları kredi kartı, sigorta, banka kartı, ek hesap gibi ürünlerden de ekstra prim kazanırlar. Bazı kurumsal şubelerdeki gişelerden çek ve senet işlemleri de yapılmaktadır.

Çağrı Merkezi Pozisyonları

Çağrı merkezi telefon bankacılığı anlamına gelmektedir. Yani şubelerden yapılan hemen her işlem artık bankaların çağrı merkezlerinden de gerçekleştirilmektedir. Özellikle de şubede yoğunluk oluşturan ve müşteri için de zaman kaybettiren kart şifresi alma, kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunma, sigorta, trafik cezası, fatura gibi ödemeleri yapma bu kanaldan çok basittir. Üstelik artık çağrı merkezi çalışanları bu kişilere kredi de kullandırabilmektedir. İnbound ve outbound şeklinde 2 farklı gruba ayrılan çağrı merkezi çalışanları bulunur. İnbound müşterilerden gelen çağrıları karşılarken, oudbound da müşteri aramaları yapar ve ürün satışı gerçekleştirir.

Servis Yetkilileri

Servis yetkilileri daha çok joker eleman olarak çalışan kişilerdir. En çok da ürün tanıtımında yer alırlar. Operasyon ve pazarlama gibi birimlerde görev yapan servis yetkilileri, bu birimlerde uzmanlaşarak yönetici ve yönetici yardımcısı kadrolarına kadar gelebilirler. Genellikle şube gişe ve bankolarında görevine başlayan servis yetkililerinin, satış odaklı ve ikna kabiliyeti yüksek olması beklenir. Pazarlama alanında ne kadar iyi işler ortaya koyarlarsa, kariyer anlamında da o kadar ilerleyebilirler. Çeşitli satış tekniklerine ilişkin sertifika programları bu kişiler için her yıl düzenlenir.

Takip Yetkilisi

Bankaya olan borçların takibini yapan ve müşterilerin bu borçları ödemesine ilişkin girişimlerde bulunan çalışanlardır. Genellikle bankaya borcu olan kişi, ilk etapta takip yetkilileri tarafından aranır. Takip yetkilileri bu kişiler için borç yapılandırma süreçleri açar. Eğer borç bu aşamalarda da ödenmez ise konu varlık şirketlerine devredilir. Kısacası yapılandırma yapmak isteyen her banka müşterisi, ilk olarak takip yetkilisi ile görüşmelidir. Takip yetkilileri, borcun en kısa sürede tahsil edilebilmesi için bir ödeme planı oluşturur ve bu ödeme planına bağlı müşterinin sürekli takibini sağlar.

Özel Güvenlik Görevlisi

Özel güvenlik görevlileri, bankaların çoğunlukla taşeron olarak çalıştırdığı elemanlardır. Çeşitli güvenlik şirketleri aracılığı ile alınan bu kişilerin en büyük görevi elbette çalıştıkları noktaların ve bu noktalarda çalışan kişilerin, gelen müşterilerin güvenliğini sağlamaktır. Bankalar sayım noktalarına, şubelere, genel müdürlüklere, operasyon merkezlerine, kısacası her birime güvenlik görevlisi almakla yükümlüdür. Özel güvenlikler silahlı ve silahsız şekilde uygun oldukları noktalarda görevlendirilirler. Bunun yanı sıra özel güvenlikler, ATM’lerde kalan kart ve tutarlara ilişkin de müşterileri yönlendirmekle görevlidir.

Şoför

Bankada onlarca farklı departman ve bu departmanlarda görev yapan yöneticiler bulunmaktadır. Özellikle üst düzey yöneticiler için banka tarafından araç ve şoför tahsis edilmektedir. Bu şoförler günün her saati yöneticinin iş akışına uymak durumundadır. Üstelik bazı üst sınıf yöneticiler için bu şoförler iş dışında da hizmet vermektedir. Toplu taşıma için çalışan şoförler ise servis noktalarında görev yapmaktalar. Genellikle yönetici şoförleri kadrolu olarak çalıştırılırken, servis şoförleri için aynı durum geçerli değildir. Özel tur şirketleri ile anlaşmalar sağlanmaktadır.

İhtisas Elemanı

Bankalar bankacı kavramı dışında, avukat, mimar, doktor, mühendis gibi çalışanlara da ihtiyaç duyar. Örneğin bir şubede yapılacak dizayn değişikliği için mimarlar görev alır. Bankanın alacakları için ise avukatlar. Kısacası kurumsal platformun gerektirdiği tüm iş akışları uzmanları tarafından sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra bankalar, şube, genel müdürlük noktaları için belli bir sayının üzerinde personel çalıştırması durumunda doktor da bulundurmak zorundadır. Bankalar için çalışılan noktaların modern olması, çalışanların risksiz ortamlarda görev yapması son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu