GENEL

Buzağı Desteklemesi Ödeme Tarihleri (2019 Güncel)

Tarım ve orman bakanlığı tarafından verilen destek kredilerinden buzağı desteklenmesi 2019 yılında da devam edecektir. ÇKS belgesi olan kişiler bu krediye başvurularını tamamlamış ve uygun görülen çiftçiler buzağı desteklemesi ödemeleri almalarına hak kazanmışlardır.. Ancak ödemelerin ne zaman yapılacağına dair bir bilgisi olmayan kişiler için araştırmalarımızı yaparak sizlere bilgi sunmak istiyoruz. Buzağı desteği almaya hak kazananlar belirli dönemlerde ödemelerini alacaklardır. Eğer sizde buzağı desteği almaya hak kazandıysanız belirlenen tarihlerde ödemelerinizi alabilirsiniz. Kasım ayında yapılan Organik tarım uygulamaları için verilen desteği Ziraat Bankası tarafından alabileceksiniz. Buzağı desteklemelerini merak eden çiftçiler buzağı başına ne kadar alacağını da merak etmektedirler.

Buzağı Destekleri Ne Kadar?

En son bildiğiniz gibi 31 Ağustos 2018 tarihinde başvurular sona ermişti. ÇKS belgesi olanlar 4 ay ve üzeri buzağı başvurularını tarım ve Orman bakanlığına yapmışlardı. 4 ay ve üzeri olan buzağılar için 350 TL ödeme planı çıkartılmıştı. Ayrıca soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılar için ise damızlık sığır yetiştiriciliği birliğine bağlı birlikler tarafından verilecek ve hayvan başına 500 TL ödeme yapılanacağını duyurulmuştu. Eğer birinci dönem başvurularını kaçırdıysanız 2019 yılında ikinci dönem başvuruları 02.05.19 tarihinde başlayacaktır. Bu tarihten itibaren sizde başvuru yapabilirsiniz.

Buzağı Destek Ödemeleri Ne Zaman?

Çiftçiler tarafından aylardır beklenen ödeme günleri belirlenmiştir. Tarım ve Orman bakanlığı tarafından verilen bu destek Aralık ayının sonunda verilecektir. Bu desteği almaya hak kazanan kişilerin Ziraat Bankası hesaplarına paraları yatırılacaktır. Ziraat Bankası ile iletişime geçerek tarafınıza yapılacak ve ya yapılan ödemeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bu desteği almaya hak kazanan kişiler TC Kimlik numaralarının son hanelerine göre ödeme tarihleri oluşturulacak ve sırayla hesaplarına aldıkları destekler yatacaktır. Yatırılan destek paralarını ATM’lerden ve ya Banka şubelerinden çekebilirsiniz.

Buzağı destekleme ödeme takvimi ise şu şekildedir.

  • Tc Kimlik numarası son haneleri 0,2 olan kişilerle, vergi numarası son hanesi 0,1,2,3,5,7,9 olan kişiler buzağı destek kredileri 27 Aralık 2018 tarihinde banka hesaplarına yatacaktır.
  • Tc Kimlik numarası son hanesi 4,6 olan kişilerle, vergi numarası son hanesi 4,6 olan kişiler 04 Ocak 2019 tarihinde banka hesaplarına yatacaktır.
  • Tc Kimlik numarası son hanesi 8 olan kişilerle, vergi numarası son hanesi 8 olan kişiler 11 Şubat 2019 tarihinde ödemeleri banka hesabına yatacaktır.

Yukarıdaki bilgilerle sizde buzağı destek ödemeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Buzağı Desteklerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Bu destekten faydalanmak istiyorsanız ikinci dönem başvurularına yetişebilirsiniz. İkinci dönem başvuruları 02 Mayıs 2019 tarihinde başlayacaktır. Sizde eğer buzağı destek kredisi almak istiyorsanız buzağılarınızın bazı koşullara uygun olması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi buzağıların 120 gün işletmede kalmaları gerekmektedir. İşletme sahipleri buzağıları 120 gün büyütmeden satmaları için en az 50 baş diş sığırı olmalıdır. Soy kütüğüne bağlı buzağıların destekten faydalanması için ise buzağının soy kütüğüne bağlı olan anneden doğmuş olması ve aynı zamanda annesi kendi ırkından ve ya cinsinden meydana gelmiş boğa spermi tohumlanmasından olmalıdır. Soy kütüğüne bağlı olan buzağılar başka bir buzağı desteklerinden faydalanamazlar. Ayrıca bu desteklerden faydalanmak istiyorsanız hiçbir vergi borcunuzun olmaması ve ayrıca bankalarda e-haciz kaydınızın olmaması gerekmektedir.

Buzağı listesini HAYGEM’e bildirmeniz gerekmektedir. Buzağıları erken yaşta satmak için il ve ya ilçe müdürlüklerine giderek satılacak buzağıların kulak küpe numaraları liste halinde verilmelidir. Bu buzağılarının süt ölçümleri de en az yılda 6 kez yapılmalıdır.

Bugün sizlere buzağı destekleri ödemeleri hakkında bilgiler sunduk. Tekrar söylemek gerekirse 4 ay ve üzeri buzağılara 350 TL, Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 500 TL ödeme alacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu