EFT Havale Nasıl Yapılır ? | | KREDİLER & SORGULAMA

EFT Havale Nasıl Yapılır ?

EFT Havale Nasıl Yapılır ?

Hesabınızdan bir başka hesaba para transferi yapmak istiyorsanız EFT ve ya HAVALE işlemi yapmalısınız. EFT ve HAVALE işlemlerini yapmak için bankalarda hesabınız olması gerekmektedir. Hesaplarınız üzerinden yapacağınız para transferinin bir diğer adı olarak geçen EFT ve HAVALE işlemleri müşteriler tarafından da çokça karıştırılan bir işlemdir.  EFT ve HAVALE işlemleri bankalar arasında nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızda bu para transferi hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

Para transferlerinde en masrafsız ve en hızlı olarak kullanılan EFT İşlemi bankalar arası para transferine verilen isimdir. Dediğimiz gibi EFT ve HAVALE işlemleri karıştırılan en büyük problemlerden biridir. Elektronik Fon Transferi yani EFT işlemi bir bankadan başka bir bankaya yapılan para transferidir. Örneğin Akbank hesabından Halkbank hesabına aktaracağınız para transferine EFT denir. EFT işlemleri bankaların EFT saatleri içersin de gerçekleşmektedir. Bunun sebebi ise para transfer işlemlerinizi merkez bankasının onayından geçtiği içindir. Merkez bankasının tatil ve ya kapalı olduğunuz günler EFT işleminiz karşı tarafa iletilmez. Bu demek değildir ki EFT işleminizi tatil günlerinde yapamazsınız. Evet, tatil günlerinde de EFT işleminizi yapabilir ama transfer işleminizi bankaların EFT saatleri içersin de yapabilirsiniz. Bu işlemleriniz geç EFT olarak geçecektir.

EFT işlemini yapabilmeniz için karşı tarafın banka IBAN numarasına ihtiyacınız olmalıdır. 26 haneli IBAN numarası ve hesabın sahibinin adı ve soyadını eksiksiz bir şekilde yazarsanız 30 dakika içinde mesai saatleri içinde paranız karşı tarafa iletilecektir.

EFT Hangi Kanallardan Yapılmaktadır?

Para transferi işlemlerinizi banka şubelerinden, internet bankacılığından, bankanın mobil uygulamasından, banka ATM’sinden ve müşteri hizmetleri numarasından yapabilirsiniz. Yalnız bu EFT işlemlerinizi yaparken bankalar sizden komisyon alacaklardır. Bu komisyon ücreti transfer yaptığınız yere göre değişecektir. Banka şubeleri ve çağrı merkezlerinden yapılan EFT işlemlerinde bankalar en az 50 TL ücret alacaklardır. Yalnız bu işlemlerinizi internet bankacılığı ve mobil şubelerden yaparsanız EFT ücretleriniz çok düşük olarak alınacaktır. Bazı dijital bankalar ve katılım bankaları bu işlemlerden ücret almamaktadır. EFT işlemlerinden ücret almayan dijital bankalardan enpara.com ile Katılım Bankası olan Albaraka Türk Katılım Bankası bu transferlerinizi internet üzerinden yaptığınızda sizden ücret almamaktadır. Diğer bankaların internet üzerinden yapılan para transferlerinde ücret olarak en fazla 5 TL alınacaktır. Bu bankalara göre değişiklik gösterebilir.

İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT işlemi için para transferleri menüsüne girip kişinin IBAN numarası ve Adı ve Soyadını düzgün bir şekilde girmelisiniz. Eksiksiz bir şekilde girdiğiniz hesap numaraları sonunda ne kadar para göndereceğinizi belirterek gönderim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların EFT Saatleri

Para transferlerinizi bankaların EFT saatleri içersinde yapabilirsiniz. Her bankanın mesai saati ve para transferi saatleri değişiklik gösterebilir. Şimdi sizlere en çok tercih edilen bankaların EFT saatlerini paylaşacağız.

Banka Adı EFT Saatleri
Akbank 09.00 * 17.00
Albaraka Türk 09.00 * 17.15
Burgan Bank 09.00 * 16.30
Denizbank 08.00 * 16.30
QNB Finansbank 09.00 * 17.00
Garanti Bankası 09.00 * 17.15
Halkbank 08.00 * 16.30
ING Bank 08.30 * 17.00
İş Bankası 09.00 * 17.00
Vakıfbank 09.00 * 17.15
Ziraat Bankası 08.30 * 17.00

Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemi yapmak isteyen müşterilerin belirli bir saat uygulaması yoktur. 24 saat boyunca diledikleri zaman para transfer işlemlerini gerçekleştirebilirler. Havale işlemleri bir bankadan aynı bankanın başka bir hesabına yatırılan para transferlerine denir. Akbank üzerinden başka bir Akbank hesabına para yatıracaksanız bunu Havale yaparak gönderebilirsiniz. Hesaba havale yapmanız için havale yapacağınız kişinin hesap numarasını almak sizin için yeterli olacaktır. Para gönderme seçeneklerinden havale işlemlerine girerek kişinin banka şube kodu ve hesap numarası bilgilerini girerek havale işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Gönderdiğiniz para anında karşı tarafın hesabında olacaktır. Bu işlemlerinizi bankalardan, ATM’lerden, mobil şubeden ve internet bankacılığından kolayca yapabilirsiniz. Banka kendi aralarında para transferi yapan kişilerden de komisyon alacaktır. Bu miktarı öğrenmek istiyorsanız bankanız ile iletişime geçebilir ve ya para transferi sırasında görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir