KREDİ KARTLARI

Ek Kart Nedir Kimlere Verilir ?

Kredi kartı sahiplerinden genelde ebeveynlerin istediği bir kart çeşididir. Ek kart bir kredi kartına bağlı olarak kart sahibinin onayı tarafından verilmektedir. Eğer sizde ek kart almak istiyorsanız ve ek kart nedir kimlere verilir diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilir ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte EK Kart ile ilgili bilgiler.

Ek kart kredi kartı sahibi tarafından eşine ve ya çocuklarına çıkartılarak aile harcamalarını tek bir yere toplayan bir karttır. Bu kart kişinin kredi kartı limiti dahilinde belirlediği bir rakamla verilmektedir. Örneğin sizin limitiniz 5 bin liraysa siz bu 5 bin liranın 2 bin lirasını çocuğunuza ve ya eşinize ek kart olarak verebilirsiniz. Ama siz yine 5 bin lira harcayabilirsiniz. İsterseniz limiti sizden fazla olmayacak şekilde bir limitte tanımlatabilirsiniz. Bu tercih kart sahibine kalmıştır. Ek kart çıkartarak ailenizin bütçesini de kontrol edebilirsiniz.

Eğer bir kredi kartınız var ve bu karta ait bir daha kart çıkartmak istiyorsanız EK kart başvurusu yaparak sizin limitinizi başkasının da kullanmasına izin veriyorsunuzdur. Bu kart sizin kredi kartından oluşan bir ek kart olmaktadır.

Ek Kart Nasıl Çıkar?

Ek Kart’ı çıkartmak istiyorsanız kartın sahibi ancak başvuruda bulunabilir. Bu başvuruyu banka şubelerine giderek form doldurarak yapabilir, internet bankacılığı ve mobil şubeden yapabilir aynı zamanda telefon bankacılığını kullanarak da ek kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankanın uygun görmesi durumunda ek kart çıkartabilirsiniz.

Ek Kart Çıkartma Yaşı?

Ek Kart çıkartacağınız zaman çıkarttığınız kişinin yaşı 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ek kart çıkartmak isteyenler genellikle aile bireylerine çıkartmak istemektedirler. Bu durumda 18 yaşından küçük çocuklarıma neden kart çıkartamıyorum diye söylendiğinizi duymaktayız. Bu durumu şu şekilde çözebilirsiniz. 18 yaşından küçük bireyler için aile muvafakat namesi ile ek kart çıkartma imkanınız bulunmaktadır. Bunu yapacak anne ya da babanın çalışıyor olması gerekmektedir. Eğer 18 yaşından küçük çocuklarınıza ek kart çıkartmak istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bir bankadan ne kadar ek kart çıkartabiliriz diye soracak olursanız bu bankanın kampanyası ve kartınızın türüne göre değişiklik göstermektedir. Sizde bunu bankanızdan öğrenebilirsiniz. Zaten yüksek limitli bir kart sahibiyseniz bunun bir sorun olacağını sanmıyoruz. Hemen bankanın bağlı olduğu müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ek Kart Avantajlı mı?

Kredi kartınız üzerinden ek kart çıkarttığınızda bankaların uyguladığı bir çok avantajdan faydalanabiliyorsunuz. Kredi kartı sahibinin kartı haricinde puan kazanabilir, mil kazanabilir, tatil kazanabilir ve özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bu tamamen sizin kartınızın türüne göre özelliklerdir. Kazandığınız puanları asıl karta aktarmak isterseniz oraya aktarabilir ve tüm kartların puanlarını bir yere toplayıp asıl kart sahibini bedavaya alışveriş yaptırabilirsiniz.

Ek Kart İçin Aidat Ödenir mi?

Bu işlemde tamamen bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Eğer alan bankalardan biriyle çalışıyorsanız asıl kartın yarısı kadar aidat ödeyebilirsiniz. Yönetmelikte de yazan bu ifadeyi bazı bankalar uygulamamaktadır. Bazı bankaların kendi kredi kartlarında bile aidat olmadığı için bu bankanın kartıyla ek kart çıkarttığınızda aidat ödemek derdinden kurtulursunuz.

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartınıza ait ek kart verdiğiniz ve bu kartın ödemesinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu durumda kartın türüne göre değişiklik göstermekte olduğunu bilmenizi isteriz. Normalde aynı kredi kartı üzerinden çıkartılan ek kartların borçları ve ödeme günleri aynı olmaktadır. Ödemeyi ana kart sahibi ile birlikte yapabilirsiniz. Yani borcu kartın asıl sahibi ödemektedir. Ana kartın borcu ödendiği zaman direk olarak ek kartın ve ya kartların da borcu ödenmiş olmaktadır.

Eğer aldığınız ek kart kendine ait son kullanma tarihi ve CVV kodu varsa bu kartın ödemesi asıl karttan ayrı bir şekilde hesaplanmaktadır. Böyle durumlarda ek kartın borcunu ayrı ödemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu