Geri Ödemesiz 50 BİN TL Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Geri Ödemesiz 50 BİN TL Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Yeni bir sektöre adım atmak isteyen ve buna bağlı olarak nakit ihtiyacı olan gençlere son zamanlarda girişimci kredisi adı altında avantajlı imkanlar sunulmaktadır. Bu konuda KOSGEB kurumunun ön planda geldiğini sizlere aktarabiliriz. KOSGEB, belirli alanlara yatırım yapacak olan gençlere, çeşitli yardımlar yapan, hibeler veren ve aynı zamanda faizsiz kredi imkanı sunan bir kurumdur.

Hibe Kredi

Girişimci kredisiyle gençlerin yeni iş alanları oluşturmasını sağlayan kurum, ayrıca vermiş olduğu 50 bin TL hibe ile de, toplumda oldukça gündem oluşturmuştur. Bu yazımızda hibe kredinin nasıl alındığına, ne gibi şartları olduğuna ve akıllarda yer alan tüm soru işaretlerine cevap vereceğiz. Hibe kredi almadan önce dikkat etmeniz gereken tüm noktalara değineceğiz.

Hibe Kredi Nedir?

Hibe kelime anlamı olarak, geri alınmaksızın verilen para olarak tanımlanmaktadır. Hibe tutarlar kişiye geri alınmaksızın verilmektedir. Devlet de buna eş zamanlı olarak gençlere yatırım yapmasını sağlamak, yeni iş alanları oluşturmasına zemin hazırlamak için, hibe krediler sunmaktadır. Hibe kredi genel anlamda KOSGEB tarafından sunulmaktadır ve yeni yatırım yapacak olanlara verilmektedir. Sizlerde bu hibe krediyle uzun zamandır hayalini kurduğunuz işe sahip olabilir ve bu alanda ilerleyebilirsiniz. Fakat her kredinin kendine özel bazı şartları olduğu gibi, hibe kredinin de bazı özel durumları ve değerlendirmeleri bulunmaktadır. Yani devlet bu hibeyi sadece belirli şartları taşıyan ve bazı kısıtlamalar alanına giren gençlere vermektedir. Doğal olarak her önüne gelen hibe krediyi alamaz. Hibe krediye ek olarak faizsiz verilen 100 bin TL tutarında da bir destek bulunmaktadır. Bu kredinin herhangi bir faizi yoktur ve uzun vade sistemiyle ana para olarak geri alınır. Hibe krediyi alabilmek için az öncede demiş olduğumuz gibi bazı şartlar vardır. Bu şartlara değinecek olursak eğer;

Kimler Hibe Kredi Alabilir?

50 bin TL hibeden yararlanmak isteyen gençlerin öncelikli olarak yapması gereken girişimcilik derslerine katılmaktır Bu derslerin 24 saati atölyede geçmektedir. Ayrıca toplam 70 saatlik ders bulunmaktadır ve bu derslerden başarılı bir şekilde diploma almak gerekir. Girişimcilik eğitimlerini tamamlayan genç girişimciler diplomalarını almalarının devamında, 50 bin TL tutarındaki hibe krediye başvuru yapabilir. Kosgeb kurumundan Girişimcilik Destek Programı’na giriş yapan ve 50 bin TL’lik hibe başvurusu olumlu olarak yanıtlanan gençlere, verilecek olan 50 bin liralık tutar ise tek seferde ödenmiyor.

Kimler hibe kredi alabilir

Bu tutarlar da belirli alanlara, belirli harcamalara aktarılıyor. Genel olarak gençlere, 2 bin TL –tutarında İşletme kuruluş desteği, 18 bin TL tutarında Kuruluş Dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği, 30 bin TL tutarında ise İşletme giderleri desteği verilmektedir. Yani tek seferde alınmadığı için, hibe kredi şartlarını ve ne gibi yardımlar verildiğine dikkat etmeniz, sadece bu paraya güvenerek yatırım yapmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibe Kredileri

Son zamanlarda hayvancılık ve tarımı desteklemek amacıyla, birçok desteğin verildiğini söyleyebiliriz. Bu destekler tamamen teşvik edici destekler olmasına ek olarak, yeni iş sahaları oluşturmak ve hayvancılık, tarım gibi alanlarda rekabeti arttırarak eş zamanlı olarak verimi çoğaltmaya yöneliktir. Geri ödemesiz hayvan almak için maalesef ki hibeler yoktur fakat bu konuda birçok banka sizlere hayvancılık kredisi vermektedir.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibe Kredileri

Ayrıca sizlerin bu krediyi alabilmeniz için ise, geri ödeme gücünüzün olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun dışında hayvanlarınızı aldığınızı düşünelim. Besicilik yapmak için ise hibe krediler devlet tarafından verilmektedir. Koyun yetiştiriciliği için, devlet 30 bin TL tutarında hibe kredi imkanı sunmaktadır. Eğer 15’den daha az ineğiniz veya büyükbaş hayvanınız varsa, devlet 30 bin TL tutarında büyükbaş hayvan hibe etmektedir. Salma tavukçuluk veya kapalı sistem tavukçuluk işi yapmak isteyenlere, en az 1000 canlı hayvan alım sözüne geri ödemesiz destek verilmektedir. Eğer 50 kovandan daha az bir arınız varsa, arı yetiştiriciliği için destek, devlet tarafından verilmektedir.

50 BİN TL Hibe Almanın Püf Noktaları

50 bin TL tutarındaki hibeyi almak isteyen gençler, bu konuda internet sayfalarını gezmekte ve nasıl bir plan oluşturacağını araştırmaktadır. Sizlere çok önemli püf noktaları aktaracağız ve buna bağlı olarak hibeyi almanızdaki şansı bir hayli arttıracağız. Öncelikli olarak KOSGEB kurumunun sayfasında hangi alanlara destek veriliyor, bunu iyice bir araştırınız.

50 BİN TL Hibe Almanın Püf Noktaları

Daha sonra daha önceden 50 bin TL tutarındaki hibeyi almış olan girişimcilerin, dosyalarını bir yerden bulup, neler yapmış, dosyaya neler koymuş iyi bir şekilde araştırın. Bu size önemli bir yol haritası olacaktır. Bunun devamında hibeye başvuru yapmadan önce zaten işyerinizi açmış olacaksınız. Bu para sizlere sonradan gelecek. Yani bu yüzden işyerinize yaptığınız her masrafı, detaylı olarak faturalandırın. Ufak bir parantez açacak olursak, KOSGEB hizmet faturasına destek vermiyor. Bu yüzden aldığınız toplu iğneye kadar, fatura tutmaya çalışın. Yalnız hizmet faturası alırsanız, bunun parası sizlere ödenmez. Bu püf noktalar 50 bin TL hibe için hayat kurtarıcı özelliktedir.

Devlet Hibe Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Sizlere az öncede detaylı olarak aktarmış olduğumuz gibi KOSGEB hibe desteğini almak için öncelikli olarak ilk şart, 18 yaşından büyük olmak ve Girişimcilik eğitim sertifikasına sahip olmaktır. Buna bağlı olarak sizler hibe krediye başvuru yapabilirsiniz. 50 bin TL tutarındaki krediye başvuru yapmak istiyorsanız, İŞ-KUR ve KOSGEB birimlerine, şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Devlet Hibe Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Başvurunuzu yapmanızın devamında sizler birime tekrar çağrılacak ve ufak bir sınava tabii tutulacaksınız. Bu sınava yeterlilik sınavı denilmektedir. Yeterlilik sınavını başarılı bir şekilde geçen gençler, sertifikalarını almak için 70 saatten oluşan teorik derslere katılmaya hak kazanır. BU 70 saati de başarılı bir şekilde geçen genç girişimciler, artık hibe krediyi almak için ilk şartı tamamlamış olur. Önemli bir nokta ise, başvurular yalnızca KOSGEB ve İŞ-KUR şube ve birimleri üzerinden yapılmaktadır. Yani internet üzerinden herhangi bir başvuru söz konusu değildir. KOSGEB kurumunun resmi internet sayfasına ulaşmak ve kredi hakkında tüm detaylı bilgileri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

5 Yıl Geri Ödemesiz Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hayvancılık alanına yatırım yapmak isteyen besicilik, tavukçuluk, küçükbaş- büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere, tam 5 yıl boyunca geri ödemesiz olarak kredi verilmektedir.

5 yıl geri ödemesiz hibe kredi

Sizler bu parayla 5 sene içerisinde güzel bir yatırım yapabilir ve 5 sene sonra kredinizi rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Fakat verilen tutar ise 50 hayvan ile sınırlandırılmıştır. Buna bağlı olarak sizlerden aranan bazı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartların en başında da, geçmişte bankalar ile aranızda iyi bir diyalog olması yani kredi notunun yüksek konumda yer almasıdır. Bu şartı sağladığınız zaman sizlerde 5 sene geri ödemesiz hayvancılık desteklerini alabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası %1.12 civarında bir faiz oranını sunmakta ve geri ödeme süresini de uzatmaktadır. Yani 5 yıl boyunca geri ödemesiz kredilerin, faizleri mevcuttur ve faizsiz olarak sizlere sunulmaz. Ziraat Bankası’nın sunduğu bu krediye ulaşmak ve tüm detaylı bilgilere sahip olmak için, sizlere en yakında olan Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz.

 

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir