SORGULAMALAR

HGS Bakiye Sorgulama

Boğaz, otoyol ya da köprü geçişlerinin ücretli olması gişe sistemini beraberinde getirdi. Ancak bir süre sonra bu köprü, otoyol ve boğaz girişlerinde saatlerce siren kuyruklar oluşmaya başladı. Bunun önüne geçilmesi amacı ile kurulan otomatik geçiş sistemleri sayesinde, artık araçlar yollarına devam ederken bir taraftan da ücretlerini ödeyebilecekler. Araç camına takılı hızlı geçiş sistem barkodu, araç hesabındaki para ile bu ödemeyi otomatik gerçekleştiriyor.

HGS yüklemesi yapılmadan bu yollardan geçmek yasaktır. Bu yasağı çiğneyene araç sahiplerinin 15 gün içerisinde HGS başvurusunda bulunması ya da HGS’si var ise yükleme yaptırması gerekiyor. Aksi halde 15 gün gecikmiş olan HGS ihlalleri trafik cezası olarak işlemeye başlar. Eğer kişi HGS’sinin olup olmadığından şüphe eder ise HGS sorgulaması yaparak bunu kolayca öğrenebilir.

HGS Sorgusu Nasıl Yapılır?

HGS sorgusu hem PTT üzerinden, hem de e devlet üzerinden yapılabilir. Araç plakası ve TC kimlik numarası ile sorgulama yapmak mümkündür. PTT en sık HGS sorgusunun yapıldığı kanallardan biridir. Ayrıca PTT aracılığı ile HGS ödemesi yapmak da ATM ve internet üzerinden pratiktir. PTT aracılığı ile HGS bakiye sorgulamak için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ linkini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu site üzerinden HGS dolum işlemi de sağlanabilir.

HGS sorgulama e devlet üzerinden de yapılabilir. Yine araç plaka ve kimlik bilgileri gerekmektedir. Eğer araç şirket üzerine kayıtlı ise vergi kimlik numarası kullanılır. E devlet üzerinden HGS bakiye sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ linki kullanılmalıdır.

Telefon İle HGS Bakiye Sorgulama

Herkes e devlet ya da PTT kullanmayabilir. Aynı zamanda telefonun internet bağlantısının olmadığı bir durumda HGS sorgusunun yapılması gerekebilir. Elbette bu tarz bir durumda çaresiz değilsiniz. Çünkü HGS sorgulama işlemi telefon aracılığı ile de yapılabilmektedir.

0850 460 60 60 numaralı sabit hat aranarak HGS sorgulama dakikalar içinde yapılır. Karayolları OGS – HGS çağrı merkezi olarak geçen bu hat, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Sizlerden temin edilen araç plaka ve TC kimlik numarası gibi bilgiler ile HGS bakiyeniz tarafınıza aktarılacaktır. Bunun dışında PTT ATM’leri kullanılmak sureti ile internetsiz HGS sorgulama ve yükleme yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu