HGS Bakiye Yükleme | | KREDİLER & SORGULAMA

HGS Bakiye Yükleme

HGS Bakiye Yükleme

90’lı yıllarda uzun gişe kuyrukları, trafikteki araç sayısının artması ile birlikte ciddi sorunlar oluşturmaya başladı. Hızlı Geçiş Sistemi anlamına gelen HGS sayesinde bu yoğunluğun önüne geçildi. Artık sürücüler gişelerde hiç beklemeden geçiş sağlayabiliyorlar. Bu sistemin bakiyesinden, geçiş esnasında bulunan otomatik sistemler ücreti alabiliyor. Oldukça hızlı ve pratik olan bu uygulama sayesinde, İstanbul trafiğine de büyük ölçüde rahatlık getirildi.

Otoyol, boğaz ve köprülerde kullanılan HGS sistemi, banka ve PTT şubelerinden sağlanabiliyor. Hatta artık internet üzerinden, ATM’lerden ya da bazı akaryakıt istasyonlarında da HGS yüklemesi sağlanabiliyor. Yine bu noktalardan ya da SMS yolu ile HGS bakiye sorgulama işlemi de sağlanabiliyor.

HGS Cezası Nedir?

Eğer HGS yüklemesi yapmadan otoyol, köprü ya da boğaz kullanılmış ise bunun bir cezası bulunmaktadır. Ancak geçiş ihlalinde bulunan kişi, 15 gün içerisinde bu ihlalin bedelini PTT şubelerine öder ya da HGS’si yok ise başvuruda bulunursa herhangi bir cezai bedel ödemek durumunda kalmaz. HGS kaçak geçişler de trafik cezası kapsamında değerlendirildiği için, trafik cezası gibi sorgulayabilir ve ödenmemiş HGS kaçak bedellerinizi görebilirsiniz.

HGS ödemesi her araç için farklı tutarlarda hesaplanmaktadır. Bu tutarlar her yıl ocak ayı itibari ile açıklanmaktadır. Dolayısıyla her araç sahibi, aracına uyumlu bir HGS sistemi kullanmalıdır. Araç sınıfına uygun olmayan HGS geçiş sistem ve kartları da cezai işleme tabidir. Aynı şekilde araç üzerinde trafik cezası olarak görüntülenecektir.

HGS Bakiyesi Sorgulama 

HGS’nizin bulunup bulunmadığını öğrenmek ve eğer yok ise yükleme yapmak internet üzerinden artık mümkün. En çok kullanılan https://hgs.epttavm.com/sorgula linki üzerinden araç plakanızı ve TC kimlik numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer araç şirket üzerine kayıtlı ise TC kimlik numarası yerine vergi numarası yazılmalıdır.

Ayrıca E – devlet üzerinden de hızlı geçiş sistemi geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. E – devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapabileceğiniz bu platform, internet bankacılılıkları aracılığı ile de açılabilmektedir. Ayrıca bu platform üzerinden HGS cezası sorgulama da yapabilirsiniz. Eğer internet bağlantınız bulunmuyor ise herhangi bir bankanın ATM’sinden de HGS yüklemesi yapabilir ve geçişinizi daha güvenli sağlayabilirsiniz.

 

HGS Bakiye Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir