KREDİ KARTLARI

Kredi Kartı Aidatı Ödemek Zorunda Mıyım Ödemezsem Ne Olur ?

Bankalar kredi kartı verdiğinde sizin kullanımınızdan sonra yılda bir kere kart aidatı almaktadır. Bu kart aidatını ödememek için bazı yollar mevcuttur. Herkes tarafından gereksiz bir ücret olarak görülen bu kredi kartını eğer kartı alırken sözleşmeleri okumadan imzaladıysanız ödemek zorundasınızdır. Ama bunu ödemek için farklı yollar uygulayabilir ve bu borcu ödememek gibi bir takım girişimleriniz de olabilmektedir. Kredi aidatı ödemek zorunda mıyım ve ya kredi kartı aidatını ödemezsem ne olur gibi soruları kendinize soruyorsanız bu yazımızı okuyup bilgilenebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Ne Zaman Kesilir?

Kredi kartı aidatları yıllık olarak alınmaktadır. Kartınız ile gerçekleştirdiğiniz alışverişten 1 yıl sonraki dönem bu aidat borcunu ödersiniz. Eğer kredi kartını kullanmıyorsanız kredi kartı aidatı size yansımaz. Ayrıca kullanıp daha sonra hiç alışveriş dahi yapmasanız 180 gün hareketsiz bir hesaba da kart ücreti yansımamaktadır. Bu ücret kartınızdan otomatik olarak kesilecektir. Bunun için ayrı bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Kart Aidatı Yasal mıdır?

Aslında kredi kartı aidatı sizin imzaladığınız sözleşmelerde yazmaktadır. Siz bu sözleşmeleri okumadan imzaladığınız için herhangi bir hak talep edemezsiniz. Bu durumda da kart aidatı yasal olmaktadır. 01.09.2013 tarihinden sonra kredi kartı alan müşterilerin sözleşmede ne kadar aidat alınacağı yazmaktadır. Bu yüzden verilen sözleşmeleri iyice okuyup hoşunuza gitmeyen yerleri söyleyebilirsiniz. Ayrıca bu kredi kartını onaylattığınız zaman kredi kartını 15 gün içersin de iptal ettirirseniz hiçbir ücret ödemezsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Ödememek İçin Ne Yapmalı ?

Gelelim asıl konumuza. Bu kredi kartı aidatını ödemek istemiyorsanız bir çok yolu mevcuttur. Kart aidatı size 1 ay önceden bildirilecek ve ödeyeceğiniz miktarın dönem borcuna yansıyacağını söyleyeceklerdir. Peki bu durumdan sonra ne yapmanız gerekiyor. İşte yazımızın bu kısmını dikkatlice okuyup kredi kartı aidatı ödememe işleminizi yapabilirsiniz.

  • Kredi kartı aidatını öğrendiniz ve kredi kartı aidatı ödememek için kartınızı iptal ettirmek istediğinizi bankaya bildirmelisiniz. Burada banka sizi iptal ettirmemek için bir çok kampanya sunacaktır. Siz kart aidatını ödememek için kartımı iptal ediyorum derseniz, banka size kart aidatı kadar puan para yükleyecek ve sizin kartınızı 1 sene daha aidatsız bir şekilde kullanmanıza vesile olacaktır.
  • Kart aidatını öğrendikten sonra yine banka ile temasa geçip aynı özelliklerde kart aidatı olmayan bir kredi kartı istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kart değişikliği olana kadar kesinlikle alışveriş ve harcama yapmayanız. Eğer harcama yaparsanız kartın aidat ücretini kabul etmiş sayılırsınız.
  • Kredi kartınızın aidatını öğrendiğinizde aylık harcama sözü vererek aidat kadar para puan yüklenmesine sebep olabilir ve bu puanlarla kart aidatınızı ödeyebilirsiniz.
  • Bazı bankalar eğer otomatik ödeme talimatı verdiğinizde sizden kart ücreti almayacaklardır. Kredi kartınıza herhangi bir fatura ödemesini talimat vererek kart aidatından muaf olabilirsiniz. Bunu bankanızla görüşüp değerlendirme yapabilirsiniz. Bankalar en az 2 adet otomatik ödeme talimatı istemektedirler.
  • Kredi kartı aldığınızda verilen sözleşmedeki aidatın miktarını öğrendiğinizde oranın üzerini çizerek ve ya sözleşmenin sonuna kart aidatı ödemek istemiyorum yazıp imzalayıp bu aidattan muaf olmak isteyebilirsiniz. Yalnız bu durumda banka size kredi kartı vermeyi kabul etmeyebilir.

Kredi Kartını İptal Ettirme

Eğer kredi kartınızı bu durumlardan dolayı gerçekten iptal ettirmek istiyorsanız bankanın çağrı merkezini arayarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca banka şubelerine giderek kart başvuru iptali formunu alarak kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Kartınızı iptal ettirdiğinizde ödediğiniz taksitli borçlar varsa her ay onları ödemeye devam edebilirsiniz. Borcunuz bittiğinde kredi kartı ile ilişkiniz kesilecek ve bir daha ekstre ödemeyeceksiniz. Bazı bankalardan kredi kartınızı erken iptal ettirirseniz kredi kartı ödeme cezası olacaktır. Bunu bankanız ile görüştükten sonra öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu