KREDİ KARTLARI

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme ve Dondurma Kanunu 2019

 

Kredi kartları, günümüzde alışveriş başta olmak üzere satın alma işlemlerinin hemen hemen birçoğunda kolay bir ödeme yöntemi olmasından dolayı tercih edilmektedir. Yaşamı kolaylaştırıcı bir hizmet sunması bir yana eğer kullanımında aşırıya kaçırsa bu durumda kredi kartı borcu da birikerek ödemesi zor bir hale gelecektir. Türkiye’de açısından bakıldığında, kredi kartı kullanımının diğer ülkelere göre fazla olduğu göze çarpmakta olup kredi kartı borcunu ödeyemeyen birçok vatandaş bulunmaktadır. Geçtiğimiz ayda yürürlüğe girmiş olan kredi kartı borçlarının yapılandırılıp, taksitler halinde ödenmesine olanak tanıyan taslak mecliste onaylandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan taslakta kredi kartı borcu olan vatandaşlar, bu borçlarını taksitler halinde belirledikleri vade sayısına göre ödeyebilecektir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmesine İlişkin Ziraat Bankası Açıklaması

Kredi kartı borçlarının yapılandırması olarak da bilinen ve borçların taksitler şeklinde ödenmesi uygulaması yoğun ilgi görmekte olup bu fırsattan yararlanmak isteyen çoğu birey sürecin nasıl işlediğini merak etmektedir. Buna göre Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre:

 • Kredi kartı borçlarının taksitler şeklinde ödenmesi sadece bireysel kredi kartlarına yönelik bir uygulama olup diğer borçların yapılandırılması bu kapsama girmemektedir.
 • Taksitlendirme içerisine 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borçlar girebilmektedir.
 • Borçların taksitlendirilmesi ihtiyaç kredi çerçevesinde yapılmakta olup en fazla 60 ay vade imkânı bulunmaktadır. Aynı zamanda yapılandırmaya özel aylık yüzde 1,10 ile yüzde 1,50 arasında değişen faiz oranları uygulanmaktadır.
 • Borç yapılandırılmasında herhangi bir şart aranmamakta olup bir defaya mahsus sadece binde 5 oranında kredi tahsis ücreti bu fırsattan yararlanmak isteyen müşterilerden tahsis edilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Özellikle kredi kartı borcu olup da ödeyemeyen ya da borçlarını düzenli bir hale getirerek azaltmak isteyen bireylerin yoğunlukla ilgi gösterdiği kredi kartı borcunu taksitlendirme fırsatından yararlanmak isteyenlerin merak ettiği bir soru da bu fırsattan nasıl yararlanacaklarıdır. Bu noktada belirtmek gerekir ki borçların yapılandırılmasında Ziraat Bankası yetkili olup tüm başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Buna göre süreci açıklamak adına şu adımlar izlenerek yapılandırma ve taksitlendirme imkânından yararlanmak mümkündür:

 • Başvuru için öncelikle bireylerin yanlarında mutlaka maaş bordrosu ya da gelir belgesi bulunması koşulu ile yakınlarındaki bir Ziraat Bankası Şubesine giderek borç yapılandırması için başvurmaları gerekmektedir.
 • Müşteri temsilcisi ile birlikte yapılandırma talep dilekçesi doldurularak bankaya teslim edilmektedir.
 • Başvuru sırasında taksitlendirme seçenekleri çerçevesinde vade sayısı ve kredi tutarı belirlenmektedir.
 • Tüm şartlar kararlaştırıldığında ise kredi kartının ait olduğu bankaya borç yapılandırma talebi iletilir.
 • Kredi kartının ait olduğu banka müşterisi hakkındaki tahkikatın olumlu sonuçlanmasına karar verdiği taktirde kredi kartı taksitlendirme mümkün olmaktadır.

Kredi kartlarının taksitlendirilip yapılandırılmasına ilişkin fırsattan diğer banka müşterileri de yararlanmakta olup sadece ödemeler Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu noktada bu fırsat sadece borçların yapılandırılmasını kapsamakta olup borçların dondurulmasına yönelik herhangi bir uygulama, kanun henüz yürürlükte değildir.

Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Kredi kartı borç yapılandırmasında genel olarak belirlenen faiz oranları, 24 aya kadar aylık yüzde 1,10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1,20 şeklinde belirlenmiş olmakla birlikte isteyenlerin 12 aylık vade şeklinde borçlarını taksitlendirmesi de mümkündür. Buna göre örneğin 10.000 TL’lik bir borç için yapılandırılma yapılması durumunda 1,10 faiz oranına göre:

 • 12 ay vade ile aylık yaklaşık olarak 916 TL,
 • 24 ay vade ile aylık yaklaşık olarak 488 TL,
 • 36 ay vade ile aylık yaklaşık olarak 350 TL taksitlerle geri ödeme yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu