SORGULAMALAR

Plakadan Araç Sorgulama

Eskiden araç alım satım işlemelerinden önce, plakaya dair sorgulama işlemleri için resmi dairelerde, uzun kuyruklarda beklenirdi. Hem efor, hem de zaman gerektiren bu işlemler, teknolojinin gelişimi ile birlikte çok daha kolay olmaya başladı. Çünkü internet üzerinden, tek tıkla plakadan araç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Üstelik birden fazla site bunun için hizmet veriyor.

Plakadan araç sorgulaması yapmak, genellikle 2. El araç alacak olan kişilerin başvurduğu bir yöntem. Bu yöntem ile aracın renginden şasi numarasına, trafik sicil kaydından hasar kaydına, hatta çalıntı olup olmadığına kadar pek çok bilgi edinilebiliyor. Bu sorgulama sayesinde, insanlar alacakları araçlar için daha temkinli yaklaşabiliyor ve daha net bilgiler edinebiliyor.

Araç Sorgulamanın En Güvenilir Hali

Araç sorgulamanın en güvenilir hali elbette e devlet kapısında yer alıyor. E devlet platformu üzerinden yapılacak onlarca işlem arasında bu da var. Üstelik bu mecradan direkt olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine ulaşılabiliyor. Zaten e devlet üzerinden yapılan araştırmanın sonucu EGM’den veriliyor. Dolayısıyla resmi web sitelerinden sorgulama işleminin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

E devletten araç sorgulama yapılacak ise e – hizmetler sekmesi kullanılmalıdır. Bu sekme üzerinde yer alan EGM menüsüne geçilir ve istenilen bilgiler ilgili ekrana yazılır. Burada aracın plakası çoğu zaman yeterlidir. Direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak sorgulama için e devlete giriş yapabilirsiniz. Eğer e devlet şifreniz yok ise kullandığınız bir internet bankacılığından da e devlete giriş yapabilir ya da yeni şifre edinebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

Bir aracın karıştığı tüm kazalar sigortaya yansıtılır. Yalnızca çok ufak tefek, kişinin kendi cebinden karşıladığı ve tutanak tutulmasına gerek kalmayan hasarlar sigortada görüntülenmez. Sigortaya yansıtılan tüm hasarlar da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde yer alır. Dolayısıyla buradan da plakadan araç sorgulaması yapmak mümkündür.

https://www.egm.gov.tr/ linkine girilerek Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ulaşmak mümkündür. İstediğiniz aracın plakasını yazmak sureti ile kasko detayları da dahil olmak üzere, pek çok bilgiye erişebilirsiniz. Eğer plakanın değiştiğinden şüphe ediyorsanız araç şasi numarasını da kullanabilirsiniz. Şasi numarasından çok daha net ve doğru bilgilere ulaşmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu