Plakadan Trafik Cezası Öğrenme | | KREDİLER & SORGULAMA

Plakadan Trafik Cezası Öğrenme

Plakadan Trafik Cezası Öğrenme

 

Bazen araç sahipleri, bilgileri dışında gelişen trafik cezaları ile karşılaştıklarında şaşırabiliyorlar. En çok rastlanan bu durum genellikle aşağıdaki cezalar için söz konusu oluyor;

  • Hız sınırını aşmak,
  • Kırmızı ışıkta geçmek,
  • Araç içerisinden seyir halindeyken çöp atmak,
  • Seyir halindeyken sigara içmek ya da cep telefonu ile ilgilenmek,
  • Emniyet kemeri takmamak,
  • HSG kaçak geçiş yapmak,

Bu trafik cezaları en sık uygulananlar. Genellikle sürücüler ellerine tebligat geçtiğinde bu cezaları ödemekle yükümlü olduklarını anlıyorlar. Ancak bazı şüpheli durumlarda da sürücüler araçlarına it kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığını merak ediyor. Artık araca ait kesilmiş olan tüm trafik sigortaları tebligat gelmeden de öğrenilebiliyor.

içindekiler

İnternetten Plakadan Ceza Sorgulama

Plakadan trafik sigortası soğrulama için en sık başvurulan platformlardan bir tanesi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesidir. Bu hizmet için https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx linkini kullanmak yeterlidir. Yalnızca araç plakası kullanılarak araca ait geçmişe dönüş ve güncel trafik sigortası borçları görülebilir.

Plakadan ceza sorgulamanın bir diğer yolu da https://www.turkiye.gov.tr/ linkini kullanmaktır. Bu platformda bulunan E – hizmetler sekmesi üzerinden plakayı yazmak sureti ile ceza sorgulaması yapılabilir. Bu platform üzerinden son 1 yıla ait trafik cezalarını görüntülemek mümkündür. Hatta bu platform üzerinden cezanın yazıldığı tarih, hani il ve ilçede yazıldığı, araç sahibinin TC kimlik numarası ve ceza sebebi de görüntülenebilir.

Bankadan Plakadan Ceza Sorgulama

Artık bankalardan da trafik cezası sorgulama ve ödeme yapılabiliyor. Banka müşterileri kendi bankalarının şubelerine giderek, internet bankacılığını kullanarak ya da çağrı merkezine ulaşarak araçlarına ait trafik sigortalarını görebilirler. Ancak bazı bankalar için yalnızca plaka bilgisi yeterli olmayacaktır. Ayrıca borcu öğrenmek için arayan kişinin aynı zamanda araç sahibi olması da yine bazı bankalar için önemlidir.

Banka müşteri hizmetlerine ileteceğiniz plaka bilgisi sayesinde müşteri temsilcisi yansıyan borç bedelini sizlere iletecektir. Ancak bu trafik cezasının ayrıntısını öğrenmek bankalardan mümkün olmayabilir. Genellikle trafik cezası ayrıntısını bilen kişiler, banka sistemine kayıtlı kartları ile bu cezayı ödemek için müşteri hizmetlerini ararlar. Ancak en doğru ve ayrıntılı bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü ve E – devlet üzerinden alınabilir.

Not: Araç plakası üzerinden araçlar hakkında bilgi alınması için kişilerin araç sorgulama yapması gerekmektedir. Araç sorgulama hizmetleri plaka üzerinden yapıldığı için plakadan araç sorgulama olarak da adlandırılmaktadır. Plakadan araç sorgulama işlemlerinde kişilerin sadece plakayı bilmesi yeterli olmaktadır. Bu kapsamda sizler de kolay bir şekilde plaka üzerinden plakadan araç sorgulama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir