Senetle Altın Alınabilen Noktalar | KREDİLER & SORGULAMA

Senetle Altın Satan Kuyumcular ( 25 GRAMA KADAR)

Senetle Altın Satan Kuyumcular ( 25 GRAMA KADAR)

Altın almak istediği halde elinde nakit parası olmayan birçok insan bulunmaktadır. Bu kişilere, Türkiye’nin birçok ilinde altın satan veya senetle elden altın veren yerler vardır. Bu yerler genellikle kuyumcular olup ayrıca komisyon karşılığında senetle altın satan kişiler veya altının sahibinden senetle altın satan kişiler mevcuttur. Türkiye’nin tüm illerinde senet karşılığında altın alma imkanı bulunmaktadır.

Senetle Altın Satan Kuyumcular

Senetle altın satın alma işlemini normal vatandaşlarla birlikte altının sürekli olarak yükselmesinden dolayı altına yatırım yaparak para kazanmak isteyen yatırımcılar da gerçekleştirmektedir. Altın satın alıp, bu altının değer kazanmasını bekleyecek olan yatırımcıları bu işlemi gerçekleştirmek için altın satın almaktadırlar. Nakit konusunda sıkıntı yaşayan yatırımcı senetle yüklü miktarda altın satın alabilir. Senetle altın satan kuyumcuların adres ve telefonlarını bulmak oldukça kolaydır. Çünkü, Türkiye’nin her yerinde bu işi yapan kuyumcular mevcuttur. Kuyumcuyu bulmak isteyenler, bulundukları şehirdeki herhangi bir kuyumcuya giderek piyasada bu işi yapan kuyumcuların olup olmadığını ve varsa dükkanlarının adreslerini öğrenme imkanına kavuşabilirler. Bunun sebebi, kuyumcuların sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde olmalarıdır. Senetle altın satan bir kuyumcu varsa diğerleri de o kişinin kim olduğunu bilirler.

Senetle Altın Almak Mantıklı Mı?

Günümüzde altın fiyatları çok yüksektir. Bu yüzden bazı kişiler, altın alışverişini nakit olarak yapmak yerine farklı vadelerde yapmayı istemektedirler. Bu alternatiflerden birisi; senetle altın almaktır. Kuyumcular arasında senetle altın satanlar mevcuttur. Kredi kartı kullanmayan kişiler bile kuyumcular sayesinde senetle altın satın alabilir. Kredi kartı kullanmayan ve maddi durumu da nakit olarak altın almaya müsait olmayan kişiler için senetle altın almak oldukça mantıklıdır. Kuyumcunun kişi için belirlediği vadeler karşılığında altın almak mümkündür. Ödeme imkanları da oldukça uygundur. Ancak, bu işlemi yapmak isteyenlerin mutlaka yasal yollardan satış yapan kuyumcuları tercih etmesi gerekmektedir. Senet karşılığında kişiye borç para teklif edenlerin dolandırıcı olma ihtimali vardır. Bu tip insanlara tefeci denir. Tefecilik yasal olarak suçtur. Tefecilerden para almak ve kullanmak kesinlikle güvenli bir eylem değildir. Bu yüzden kişinin altın alacağı kuyumcuyu dikkatli seçmesi, hatta kurumsal firmalardan vergi mükellefi olan kişilerden altın almaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Senetle Altın Almak Satmak Yasal Mı?

Senetle altın almak veya satmak, yasal prosedürlere uyulduğu takdirde herhangi bir sıkıntı barındırmamaktadır. Öncelikle, kişinin altın aldığı kuyumcuya dikkat etmesi gerekir. Bu işleri dolandırıcılık amacıyla yapan kuyumcular mevcuttur. Tefeci adı verilen bu insanlardan asla alışveriş yapılmamalıdır. Tefeciden altın satın alınırsa, bu işlem yasal olarak suç kapsamına girer. Bir diğer husus da; kuyumcuların altın sattıkları kişiye dikkat etmesi gerektiğidir. Kuyumcuların altın satacakları kişiden bazı talepleri olmalıdır. Borçlarını ödemeyen, bankaların kara listesine girmiş, kredi çekmek için maddi gücü olmayan kişilere asla altın satılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; Findeks sorgulama işlemlerini tüm ticari firmalara açmıştır. Bu sayede, isteyen herkes müşterileri hakkında tüm bilgileri öğrenme imkanına sahiptirler. Kuyumcular, Findeks üzerinden müşterileri hakkındaki yaptıkları sorgulama sonuçlarında düşük kredi puanı ile karşılaşırlarsa senetle satın alma işlemini kesinlikle yapmamalıdırlar. Ayrıca, senetle satın alma işlemini kuyumcuları çevrelerindeki insanlara yani tanıdıklarına yaptıkları bilinen bir durumdur. Bunun dışında, sosyal medya üzerinden senetle altın sattıklarını iddia eden kişiler vardır. Bu kişiler, görüşmelerini telefon üzerinden, senet imzalama işlemlerini de internet üzerinden veya kargo yoluyla yapmak istemektedirler. Bu tip durumlarda dolandırıcılık riski çok yüksektir. Böyle durumlarda imzalanan senetler ilerleyen günlerde kişinin başına büyük belalar açabilmektedir. Kuyumcular ile doğrudan iletişime geçilmesi durumunda senetle alınacak altının maddi olarak çok yüksek bir değeri olmayacaktır. Senetle altınlar kişinin ekonomik durumuna göre maksimum 100,000 TL’ye kadar verilmekte, zamanında ödenmesi durumunda da yasal olarak hiçbir problem yaratmamaktadır.

Senetle Alınan Altınların Ödemesi Süresi

Borcun senet tarihi üzerindeki son ödeme günü içerisinde ödemesi yapılmadığı takdirde alacağın tahsili için senet protesto edilir. Senetle altın alınmasında da aynı süreç geçerlidir. Senet ödenmediğinde veya muhatap olan kişi senedi kabul etmediğinde senet için protesto zamanıdır. Protesto tarihi gelmiş olan senetlerde altını satan kişi, ödeme tarihinden sonraki ikinci iş gününün bitimine kısa bir süre kala senedin protesto işleminin yapılması ve altını alan kişiden alacağın tahsili için evrakları notere gönderir. Noterde senet borcunun ödenmediğine dair belgeler hazırlandıktan sonra altını alan kişinin adresine gönderilir. Borcun ödenmeme süresi ne kadar artarsa borçlunun kredi notu da o kadar düşer ve borca faiz bindirimi yapılır. Ayrıca, senet protestosu yapılırken de bir ücret alınmaktadır. Bu ücret de altını alan taraftan tahsil ettirilir. Senet, protesto edildiği halde hala ödenmezse bu senet takibe alınır. Takibe alınan senedin hala ödenme şansı bulunmaktadır. Ancak, böyle bir durumda senette adı geçen kişinin bankalardaki kredi notları düşer ve hiçbir banka bu kişilere kredi vermez. Kısacası, kefilsiz ve şartsız kredi almaları mümkün olmaz.

Senetle Altın Alınabilen Şehirler

Türkiye genelinde en çok senetle altın satılan noktalardan birisi İstanbul Mecidiyeköy altın ve kuyumcular çarşısıdır. Buradaki kuyumcuların tamamı senetle altın satmaktadır. Ancak buradan alışveriş yapacakların burada satılan altınların diğerlerinden daha pahalı olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Bunun sebebi, senetle yapılan altın ticaretinde komisyonların yüksek olmasıdır. Senetle altın fiyatlarının belirlenmesinde senetlerin vade sayısı dikkate alınır. Senet sayısı arttıkça altının fiyatı da artar. Ayrıca, düğün sahibi olan damat tarafı düğünde geline takmak amacıyla birçok altına ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda nakit parası olmayanlar elden taksitle altın satın almak isteyebilirler. Senetle bilezik, kolye, takı seti, yüzük, cumhuriyet altını ve çeyrek altın gibi birçok altın çeşidini satın almak mümkündür. İstanbul başta olmak üzere Ankara, Konya, Mardin gibi şehirlerde düğün sahiplerine senetle altın satılmaktadır. Düğün sahipleri, kuyumcu dükkanına giderek senetleri imzalar ve altınları elden teslim alır. Borçlu kişinin her ay senetlerinin taksidini belirtilen tarihte ödemesi gerekmektedir.

Senetle Altın Almanın Faizi Nedir?

Kredi kartı kullanmadan senetle altın almak isteyenlerin yanlarında kimlik belgelerini içeren nüfus cüzdanı ve ikametgah bilgileriyle beraber kuyumculara gitmeleri gerekecektir. Çünkü, kuyumcular altın sattıkları kişinin gerçekliğinden emin olmak ve taksitler ödenmediği takdirde kişiye ulaşmak için iletişim bilgilerine sahip olmak isteyecektir. Kuyumcuda, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra ödeme planı hazırlanır. Ödeme planında, her taksidin vadesi yani ödeme süresi belirlenir. Kişi, bu ödeme planına uyduğu takdirde bir sıkıntı yaşamaz. Ancak, senetler vadesi dolduğu halde ödenmiyorsa altını satan kişi protesto çekmekle yükümlüdür. Protesto, ödeme süresinin dolmasından sonraki ikinci iş gününe kadar çekilmelidir. Ardından senetle ilgili icra takibine başlanır. İcra takibine başlanmasıyla beraber icra masrafları ortaya çıkar. Bunun dışında, icra dairesi yasal olarak devletin belirlediği faiz oranını uygulamakla yükümlüdür. Bu faiz oranı, merkez bankası tarafından açıklanmıştır. Alacaklı, bu faiz oranının üzerinde bir faiz talep edebilirancak mahkeme genel olarak yasal faizi uygular. Borçlu taraf, icra masraflarını da genellikle ödemekle yü

3 thoughts on “Senetle Altın Satan Kuyumcular ( 25 GRAMA KADAR)

  1. Bi arkadasima senet karsiligi 60 bin borc verdim vadesi 2020 12. Aya kadar kendim vergi mukellefiyim bu senedi nakit karsiliginda acil ihtiyac nedeniyle kirdirmak istiyorum yardimci olurmusunuz acil donus yaparsaniz sevinirim

  2. Senetle altin yada para veren var mi arkadaslar acil bi is icin lazim faizi onemli degil gelirim iyi toptanciyim nette eksigim var onu tamamlamam lazim acil bana gereken miktar 45 50 bin bu sekil gercekten veren biri varsa bana donebilir mi lutfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir