SORGULAMALAR

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama 2019

Devletin sağlık alanında yapmış olduğu reformlardan biri de gözlük hakkı. Yani görme sorunu olan be gözlük kullanması gerekenler, 3 yılda bir kez hak tanınan, ücretsiz gözlük yasasından faydalanabilir. Tabi her hizmette olduğu gibi gözlük hakkında da bazı kriterler ve süreler söz konusu olmakta. Öncelikle bu haktan faydalanmanın en büyük kriteri sigortalı olmak ve sigorta priminin ödeniyor olması. Bu kişiler devlet hastanelerinde muayene olduktan sonra, devletin kendilerine tanıdığı ücretsiz gözlük hakkından faydalanabiliyor.

Devlet destekli gözlük alabilmek için 3 yıl kriteri unutulmamalıdır. Gözlük camı gibi, gözlük çerçevesi de bu süreye tabidir. Yani SGK’dan gözlük almış bir kişi bir sonraki gözlüğünü 3 yıl sonra alabilecektir. Ancak bunun için bazı istisnai durumlar söz konusudur. Kişinin yaşı ya da göz kusurunun durumu bu kriteri değiştirir. Bunlar;

  • Eğer 3 yıl içerisinde yaptırmış olduğu göz muayenesi sonrası, göz numaralarında değişikliğin olduğunun tespitini yaptıran kişiler,
  • 18 yaşından küçük olan, gelişme çağında kabul edilen çocuklar,

Bu 2 grupta yer alan kişiler 2 yıl kriterini beklemek durumunda değildir. Diledikleri zaman yeni gözlüklerini alabilirler.

Gözlük Hakkı Sorgulama

Kişi SGK gözlük hakkının olup olmadığını e – devlet platformu üzerinden sorgulayabilir. Bunun için www.turkiye.gov.tr linkini tuşlamak yeterlidir. Ancak bu linkten destek alabilmek için daha önce e – devlet platformunun kullanılmış olması gerekir. Eğer daha önce kullanılmadıysa ve e – devlet şifresi alınmadıysa öncelikle PTT’den şifre almak gerekecektir. Ardından sisteme giriş yapılabilir.

Link üzerinden kimlik doğrulama işlemi yapmak sureti ile ilgili platforma giriş sağlanabilir. Bu platform üzerinden kolormatik, beyaz, bifokal – progresif, organik cam sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Kişi bir sonraki gözlük hakkının ne zaman doğacağını da bu sistem üzerinden net bir şekilde görebilir. Ayrıca SGK gözlük hakkı sorgulamanın diğer bir yolu da SMS ile sorgu yapmaktır. Bunun için CERCEVE boşluk, TCKN boşluk, Aile sıra no yazılıp 5502’ye SMS gönderilmelidir. Cam sorgusu için de CAM boşluk, TCKN boşluk, Aile sıra no yazılıp 5502’ye SMS gönderilir. Ancak bu işlemin tüm operatörlerde geçerli 1 TL işlem ücreti olduğunu hatırlatmakta fayda bulunuyor.

Gözlük Hakkı İle Güneş Gözlüğü Almak

Bazı gözlük satış noktalarının, SGK gözlük hakkı ile müşterilerine güneş gözlüğü satışı yaptığı biliniyor. Bu hak, güneş gözlüğünü kapsamıyor. Yalnızca numaralı, standart gözlükleri kapsıyor. Dolayısıyla SGK gözlük hakkı ile güneş gözlüğü satın almak da, satışını yapmak da suç niteliğini taşır.

Gözlük hakkından faydalanabilmek için devlet hastanesi doktorlarından reçete almanız gerekmektedir. Bu reçetelerde alınacak gözlük özelliği ve göz kusuru da yer almaktadır. Dolayısıyla bu reçeteye bağlı güneş gözlüğü satın almak yasaktır. Gözlük satış noktaları bu hizmeti sağlıyor olsa dahi, gözlük satın alacak olan kişinin hakkını güneş gözlüğü alarak kullanmaması önerilmektedir.

2019 Gözlük Hakkı Tutarı Ne Kadardır?

Gözlük hakkı, çerçeve ve cam olmak üzere 2 farklı şekilde hesaplanmaktadır. Tabi bu rakamlar her yıl biraz daha artmaktadır. Ayrıca cam ve çerçevenin yerli malı olup olmadığı rakamı değiştiren diğer bir unsurdur. Sağlık Uygulama Tebliğine göre bu yıl ödenecek çerçeve hakkı 35 TL’dir. Seçilen çerçeve yerli üretim olur ise bu hak 5 TL daha artmakla birlikte 40 TL olmaktadır.

Gözlük camı için de ayrı bir bütçe oluşturulduğundan, 10 TL’den başlayarak 76 TL’ye kadar çıkmaktadır. Örneğin kişi 300 TL’lik bir cam beğendiyse ve bu camın niteliğine bağlı yalnızca 50 TL’si ödeniyor ise kişi 250 TL’sini kendisi karşılamak durumundadır. Aynı durumun çerçeve fiyatı için de geçerli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu