GENEL

SSK Ödemelerimi Nasıl Görebilirim?

Yeni işe giren ya da bir süredir çalışan herkes ilk olarak SSK ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığını merak eder. Çünkü SSK işveren için yasal bir yükümlülük olsa da, bazı noktaların gereğini yapmadığı ve kaçak işçi çalıştırdığı bilinir. İşverenin SSK primlerinin ödenip ödenmediğini bilmeye hakkı vardır. Önceden SGK’ya gitmek sureti ile öğrenilebilen bu bilgi artık internet üzerinden, üstelik birkaç adım ile kolaylıkla öğrenilebiliyor. E – devlet sisteminin hayatımıza girdiğinden bu yana SSK ödemeleri de dahil olmak üzere pek çok bilgiye ulaşmak artık mümkün.

E – Devlet’e giriş yapabilmeniz için daha önce PTT’den almış olduğunuz şifreye ihtiyacınız bulunuyor. Ancak bu şifreyi unuttuysanız, yine portal üzerinden, kimliğimi doğrula adımından sonra şifremi unuttum butonuna tıklayabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ve bir yakınınıza ait kimlik bilgisi ile yeni şifreyi bu adımdan oluşturabilirsiniz. Yeni şifreyi oluşturmanızın ardından sisteme giriş yapabilir, SSK ödemeleriniz konusunda bilgi edinebilirsiniz. Hatta SSK gün prim sayınızı ve emeklilik ya da Bağ – Kur bilgilerinizi de bu platform üzerinden öğrenebilirsiniz.

SSK Prim Ödemeleri İle Birlikte Hangi Bilgileri Görebilirim?

E – devlet üzerinden, SSK prim ödemelerinizi gözlemlerken aynı zamanda farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Bunlar;

 • SSK ödemelerinizin hangi tarihten itibaren yapıldığı,
 • SKK ödemelerinin hangi kurum tarafından yapıldığı,
 • İş kolu kodunuz,
 • İlk işe giriş tarihi ve iş değişiklik tarihleri,
 • Toplam ödenen SKK primleri,
 • SSK sicil numarası,
 • SSK prim ödemelerini gerçekleştiren işyerinin unvanı ve faaliyet kodu,
 • Yıllık genel toplam prim bilgisi,

Kısacası çalışan bu tablodan kendine ait onlarca bilgiye erişebilir. Hatta kredi çekme aşamasında, banka tarafından istenilen SSK dokümanı direkt olarak bu sayfadan da alınabilir.

Sigorta Primi Yatmamış İse Ne Yapılmalıdır?

Çalışan e – devlet platformuna girdikten sonra, adına SSK ödemesinin yapılmadığını, işe girişinin gösterilmediğini ya da çıkış işlemi yapıldığını görebilir. İş Kanunu’da göre işçi işverenin işini tam ve eksiksiz yerine getirmeliyken, işveren de işçinin ödemesini, primini eksiksiz yapmak zorundadır. Dolayısıyla işverenin işçisinin sigortasını ödememesi suç niteliği taşır. 5510 sayısı kanun kapsamında yapılmayan sigorta ödemeleri için işverenin cezai yaptırıma çarptırılması mümkündür.

Eğer işçinin sigortası ödenmiyor ise işçi 4857 sayılı iş kanununun 24/II – e uyarınca iş sözleşmesini fesih edebilir. Hatta SSK ödemesinin yanında maaşını alamayan, fazla mesaisi ödenmeyen işçi de bu kanuna göre fesih hakkına sahiptir. Tabi ki ödenmeyen sigorta primleri için işçinin dava hakkı da bulunmaktadır. Ayrıca işçi Alo 170 hattını arayarak konuyu dile getirebilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattına iletilen bu bilgi doğrultusunda kişinin işyeri için denetim başlatılır. Yine işçinin ödenmeyen SSK primleri için dava açma ve toplu tahsil etme hakkı da bulunmaktadır.

2019 Sigorta Primleri Değişti mi?

2019 yılında değişen asgari ücret ile birlikte SSK primleri de değişmiştir. İşveren artık bu değişen tabloya göre SSK prim ödemesi gerçekleştirmek zorundadır. İşte yeni sigorta primleri belirlenirken baz alınacak tutarlar;

 • 2019 yılının en düşük günlük brüt kazancı 85.28 TL oldu,
 • 2019 yılının en yüksek günlük brüt kazancı 639,60 TL oldu,
 • 2019 yılı prime esas kazancın taban fiyatı 2.558,40 TL oldu,
 • 2019 yılı prime esas kazancın tavan fiyatı 19.188 TL oldu,

İşveren SSK ödemeleri için herhangi, bir teşvik almıyor ise ödemesi gereken tutarı 959,40 TL şeklinde görebilecektir. Ancak işveren SSK ödemelerini düzenli olarak yapıyor ise yüzde 5’lik bir indirimden faydalanabilir. Yani 831,48 TL ödeme yapabilir. Diğer ödemeler ise yukarıda belirlenen aralıklara göre yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu