TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? | | KREDİLER & SORGULAMA

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

  TOKİ başvuruları birçok kişi tarafından merakla beklenmektedir. TOKİ ya da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı, özellikle sosyal konut üretimi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. TOKİ başvuruları, Dijital Türkiye Portalı (e-Devlet kapısı) üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecektir ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacaktır.

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ başvurularının koşulları bulunmaktadır. Alt gelir grubu başvuru şartları şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekmektedir.
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır projenin bulunduğu yerde ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olunması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanılmamış olunması gerekmektedir.
 • Başvuru tarihi itibariyle başvuru sahibinin 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.) gerekmektedir.
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir.
 • Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

TOKİ Başvuru Belgeleri Nelerdir?

TOKİ başvurularında istenilen evraklar bulunmaktadır. TOKİ başvuru belgeleri şunlardır:

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi” gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşların, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) temin etmesi gerekmektedir.
 • Emekli vatandaşların, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı ibraz etmesi gerekmektedir.

TOKİ Kura Çekilişleri

TOKİ için kura çekilişleri yapılmaktadır. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınmaktadır, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenmektedir. Engelli vatandaşlara konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılmaktadır. Bu kontenjan için hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır. Emekli vatandaşlar için konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahipleri kura ile belirlenmektedir. Diğer başvuru sahipleri, idarenin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecektir.

TOKİ Oturma Koşulu ve Devir İşlemleri

TOKİ projelerinde oturma koşulları ve devir işlemleri bulunmaktadır. TOKİ oturma koşulu, alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar için borçları bitene kadar devredemeyeceklerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup,   alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir. Yalan beyanda bulunanlar tespit edildiğinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Eğer sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir. Bu durumda başvurularda gerçek beyanda bulunmak, gerçek bilgileri paylaşmak oldukça önemli yere sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*